Ether spot ETF’leri için SEC üyeleri oylama yapmadı

SEC'nin Ether spot ETF'leri için verdiği karar kripto paralar açısından tarihi bir zafer olarak yorumlanırken, komisyon üyelerinin ise Bitcoin spot ETF'lerinde olduğu gibi oy kullanmadıkları ortaya çıktı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ether spot ETF’lerine yeşil ışık yakarken, onayın, kurmun “Ticaret ve Piyasalar Birimi” tarafından verildiği belirtildi. Resmi açıklamada, “Verilen yetkiyle Komisyon adına, Ticaret ve Piyasalar Bölümü tarafından izin verilmiştir” denildi.

Dolayısıyla Gensler ve diğer 4 komisyon üyesinin değil, tamamen bu birimin verdiği onayla Ether spot ETF’lerine onay çıkmış oldu.

Hatırlanacağı üzere 10 Ocak günü Bitcoin spot ETF’leri hakkında verilen kararda üyeler oy kullanarak karar vermiş, başkan Gensler ile iki Cumhuriyetçi komisyon üyesi Hester Peirce ve Mark Uyeda lehte oy kullanmışlardı. Demokrat tarafın iki üyesi Jaime Lizarraga ve Carolina Crenshaw ise ret oyu vermişlerdi. Ayrıca komisyon üyelerinin bazıları Bitcoin spot ETF’leriyle ilgili değerlendirmeler de yayımlamışlardı.

Dün SEC’den yapılan açıklamada ayrıca konuyla ilgili daha fazla detay verilmeyeceği ifade edildi.

“Olağan bir durum”

Bloomberg ETF analisti James Seyffart ise burada anormal bir durumun olmadığını belirtti:

“Devredilen bir yetkiyle karar alımı SEC’de görülen bir durum. Hatta işlerin genelde bu şekilde yürüdüğünü de söyleyebiliriz. Eğer her alınan karar için oy kullanılmak zorunda kalınsaydı, bu çılgınca olur, işler de çok ağır yürürdü”

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl