Analist Seyffart: Bitcoin’den sonra sırada Ether ETF’i var

Bitcoin spot ETF'leri konusunda yaptığı yorumların dikkatle takip edildiği isimlerden biri olan James Seyffart, SEC'nin Ether'i de bir emtia olarak kabul ettiğini belirtti. Kurumun bunu açıkça dillendirmediğini ifade eden analist, bu sene bir Ether spot ETF'inin onaylanmasının da yüksek ihtimal olduğunu söyledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF’leri konusundaki kararı heyecanla beklenirken, Bloomberg analisti James Seyffart’tan yeni bir yorum geldi. Seyffart katıldığı bir etkinlikte SEC’nin bu sene bir spot Ether ETF’ini de kabul edebileceğini söyledi.

“Onu da emtia olarak kabul ediyorlar ama söyleyemiyorlar”

Zincir üstü veri platformu CryptoQuant’ın özel bir etkinliğinde konuşan analist, SEC’nin Ether vadeli ETF’lerini kabul ederek aslında ETH’nin bir emtia olduğunu düşündüğünü belirtti:

“SEC açıkça olmasa bile Ether’in bir emtia olduğunu kabul etmiş durumda… Bunu, Ether vadeli ETF taleplerini onaylayarak yaptılar. Gary Gensler tabii ki bu konuda açıkça konuşamaz. Sorulduğunda yatırım sözleşmesi ya da emtia olduğuna dair bir şey söyleyemeyecektir. Ama yaptıkları emtia olduğunu düşündüklerini gösteriyor”

“Bu sene Ether spot ETF’i de onaylanır”

SEC ile CFTC arasında bu tarz varlıkların regüle edilmesi konusunda bir mücadele olduğunu da belirten analist şu ifadeleri kullandı:

“SEC eğer Ether’i bir emtia değil de yatırım sözleşmesi olarak kabul edese, sadece kripto dünyasına değil, aynı zamanda CFTC’ye de savaş açmış olur. Bu nedenle ben bu sene bir Ether spot ETF’inin de onaylanacağını düşünüyorum”

SEC’nin ARK-21Shares ortaklığı ile VanEck ve Hashdex şirketlerinin spot Ether başvuruları için Mayıs 2024’e kadar son bir karar vermesi gerekiyor. Diğer şirketlerle ilgili kararlar ise daha sonraki aylar için takvime alındı.

Seyffart ayrıca 10 Ocak günü veya öncesinde kabul edilecek bir spot Bitcoin ETF’inin de, bu ürünlere 1 yıl içinde en az 10 milyar dolar getireceğini düşündüğünü belirtti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl