Ethereum 2.0, 200 bin doğrulayıcı sayısını aştı

Bundan 7 ay önce 1 Aralık 2020'de piyasaya sürülmesinden bu yana Ethereum 2.0'de ilk kez 200 binden fazla doğrulayıcıya ulaşıldı. O günden bu yana Proof of Stake (PoS) sorunsuz çalışırken gitgide daha fazla güven verdi ve bugün 6 milyon 405 bin 339 ETH bulunduruyor.

Ethereum 2.0’da stake edilen ETH miktarı, 6 milyon 405 bin 339 ETH’ye ulaştı ve ayrıca 200 bin doğrulayıcı sınırı geçildi. 6 milyon 400 bin ETH, mevcut fiyatlarla yaklaşık 14 milyar dolar ediyor ve şu anda yıllık yüzde 6.1’lik bir ETH kazancı getiriyor. Ağın sene sonuna kadar çok büyük bir rakam olan 10 milyon ETH doğrulayıcısına ulaşması bekleniyor. Bunun anlamı ise toplam arzın yüzde 6’sının dolaşımdan dışarı çıkması ve gelecek seneye kadar da büyük ihtimalle böyle kalacak olması.

Burada her doğrulayıcı birer “Asic” cihaz olarak görülebilir çünkü her bir kişinin sahip olabileceği birçok Asic cihaz gibi, bir doğrulayıcının 32eth slotunun olması gibi, bir kişinin de birçok doğrulayıcısı olabilir.

Şu anda kaç kişinin ya da kurumun stake yaptığına yönelik bir fikrimizin olabilmesi için ise, düğüm verilerine bakmamız gerekiyor ancak şu anki şartlarda bu durum, Ethereum 2.0 için mümkün olan bir şey değil. Bu durum, kendine özgü zorluklar da yaratıyor. Örnek olarak bir kişi 32 slotluk birçok düğüm çalıştırabilirken, bir kurum ise, birçok doğrulayıcısı olan bir düğüm çalıştırabilir.

Kraken ve Bitcoin Suisse’in de dahil olduğu birçok borsa, son kullanıcılar için stake hizmeti veriyor. Dolayısıyla düğümler ve doğrulayıcılarla olan adres ilişkilerinin daha net bir fotoğrafını görmek için çok daha büyük veriler elde etmemiz gerekiyor. Bu sağlanamazsa da, tahmin yürütmek çok zor hale geliyor.

Bu seviyeye gelinmesi ayrıca, ağın ne kadar doğrulayıcıyı kaldırabileceği sorularının da sorulmasına neden oluyor. Ethereum kurucu ortağı olan Vitalik Buterin, daha önce 1 milyonluk bir doğrulayıcı sayısına ihtiyaç olabileceğini belirtmişti. Hala, bu sayıya ulaşmaktan çok uzağız ve bir noktada doğrulayıcı olmak şu anda olduğundan çok daha zor hale gelecek. İleriki dönemde bu rakama ulaşıldığında, yeni doğrulayıcıların diğerlerinin ağdan çıkmasını mı beklemek zorunda kalacakları ya da bu işin tamamen rotasyonla mı olacağı, hala belirsiz.

Şu anki 6.4 milyon ETH’lik staking bu işin ne kadar ciddi ve gerçek olduğunu hepimize gösteriyor ve rakam da her geçen gün artıyor. Kilitler açılıncaya kadar da fonlar çekilemiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl