Ethereum 2.0 nedir ve neler değişiyor?

Ethereum 2.0 ağı, 0. aşama ile yayında. Ethereum 2.0'da ilk blok bugün çıkarıldı. Birkaç yıl sürecek geçişin tamamlanmasıyla birlikte Ethereum ağının ölçeklenebilirliği ve güvenliği büyük ölçüde artırılmış olacak. Ethereum 2.0 nedir ve neler değişecek?

ethereum kripto para

Ethereum 2.0, 0. aşamanın başlamasıyla birlikte yayında. Kasım ayının başlarında Ethereum ekibi, ETH 2.0 sözleşmesine staking için gereken 524 bin 288 ETH’nin yatırılması şartıyla 1 Aralık’ta Ethereum 2.0’ın yayına gireceğini bildirmişti. 1 Aralık tarihine 1 hafta kala bu rakama ulaşılırken epeyce ötesine de geçildi. Sözleşmeye bugün itibari ile toplamda 882 bin 17 ETH yatırıldı.

Ethereum 2.0, Ethereum blok zincirinin yeni nesil bir sürümü. Ethereum’un ilk sürümü 1.0’da yaşanan ölçeklendirme problemlerinin 2.0 ile aşılması hedefleniyor. Ethereum’un mevcut halinde saniyede ortalama 15 işlem yapılabiliyor ve bu kapasite yetersiz geliyor. Ethereum’u yakından takip edenler, Ethereum üzerinde çalışan CryptoKitties oyununun ağı bir dönem nasıl tıkadığını bileceklerdir. Yetersiz kapasite, işlem ücretlerinin de katlanarak artmasına yol açıyor. Geçtiğimiz Ağustos ayında ortalama ücretler 12 doları görerek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Yüksek ücretler ve uzayan işlem süreleri, Ethereum’u kullanmanın ve üzerinde geliştirme yapmanın önünde büyük bir engel teşkil ediyor.

Ethereum 2.0 ile neler değişiyor?

En temelde Ethereum’un mevcut fikir birliği mekanizması, Proof-of-Work yerine Proof-of-Stake (PoS) olacak. Elbette bu geçiş bir anda değil, aşama aşama yapılacak ve yıllara yayılacak. PoS ile yeni blok üretimi ve blokların doğrulanması, enerji sarfiyatı gerektiren madencilik süreciyle değil, yatırımcıların sisteme kilitlediği ETH’lerle sağlanacak. Kilitlenen ETH’ler karşılığında verilecek ödüllerle teşvik mekanizması da işletilecek. Enerji sarfiyatı gerektiren bir madencilik süreci olmadığından dolayı da PoS sistemine çok daha çevre dostu olarak bakılıyor.

Bu arada ETH yatırımcıları, 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren sisteme kilitledikleri ETH’ler üzerinden pasif gelir elde edebilecekler.

Ethereum 2.0 Aşama 1 ile birlikte kapasitenin saniyede 100 bin işleme kadar çıkarılacağı belirtiliyor. Bu sıklıkla karşılaştırılan Visa’nın çok ötesinde bir rakam. Visa, saniyede 65 bin işlem yapabiliyor.

Genel hatlarıyla Ethereum 2.0’ın Ethereum’a kazandıracak olduğu özellikler bunlar olacak. Bu geçiş başarılı bir şekilde tamamlanırsa Ethereum için adeta bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılacak.

Ethereum 2.0, yalnızca Ethereum’u değil kripto para piyasalarını da tümden etkileyecek. Hala piyasadaki mevcut kripto para projelerinin büyük çoğunluğu Ethereum üzerinde yer alıyor. Dolayısıyla Ethereum’da kapasite ve hız artırımı, tamamı için büyük önem taşıyor.

1 Aralık 2020 tarihinde Ethereum 2.0’da Aşama 0’a geçiliyor. Bunu takiben Aşama 1 ve Aşama 2 gelecek. Aşama 2’ye geçiş ise 2022, hatta 2023’ü bulabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl