Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ethereum (ETH) için 20 bin dolar fiyatlı opsiyonlar devrede

Ethereum (ETH), dün 1440 dolar ile bir fiyat rekoru kırarken fiyatın yıl sonunda 20 bin dolar olacağına dair pozisyon almaya imkan tanıyan opsiyon sözleşmeleri işleme açıldı.

Kripto para türev borsası Deribit, kullanım fiyatı 20 bin dolar ve vade sonu Aralık 2021 olan yeni opsiyon sözleşmesini dün itibari ile listeledi. TSİ 21.00 itibari ile opsiyon fiyatı 0.08 ETH olarak görülüyor.

Borsa, yakın zaman önce de Bitcoin için vade sonu Aralık 2021 ve kullanım fiyatı 400 bin dolar olan yeni opsiyon sözleşmesini kullanıma sunmuştu.

Opsiyon sözleşmeleri, alıcıya belirli bir tarihte veya daha öncesinde belirli bir fiyattan dayanak varlığı alma veya satma hakkı veren türev araçlar. Opsiyon alıcıları, bu alma ya da satma hakkını elde edebilmek için prim ödüyorlar. Alım opsiyonu (call option), bir varlığı satın alma hakkı, satım opsiyonu (put option) ise satma hakkı tanıyor.

Bir opsiyon sözleşmesi şu unsurlardan oluşuyor:

  • Dayanak varlık: Fiyatı üzerine spekülasyon yapılan varlık, burada Bitcoin.
  • Vade tarihi: Opsiyonun sona ereceği tarih. Bu tarihten sonra sözleşme geçerliliğini yitirir.
  • Kullanım fiyatı: Alıcının vade sonunda dayanak varlığı satın alma veya satma hakkına sahip olduğu fiyat seviyesi.
  • Opsiyon türü: Alım veya satım opsiyonu
  • Opsiyon fiyatı: Alıcının vade tarihindeki kullanım fiyatı üzerinden varlığı satın alma veya satma hakkı için satıcıya ödediği fiyat veya prim.
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl