Ethereum fiyatını etkileyen 4 faktör

Volatilite her zaman bir fırsat yaratabilir ve Ethereum ticaretiyle ilgilenen herkes fiyatı etkileyen çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmalı.

Ethereum, kripto para ekosistemi içim temel bir coin olarak kendini kanıtlamış durumda. ICO’larla birlikte gittikçe önem kazanan Ethereum, hızlı bir şekilde en büyük ikinci dijital para haline geldi.

Ve Ethereum niyatinde, 10$’la başladığı bir yıllık yolculuğunda 1385$’a kadar yükseldi. Ancak 2018’in üçüncü ayının ardından 400$’da tutunmaya çalışıyor.

Volatilite her zaman bir fırsat yaratabilir ve Ethereum ticaretiyle ilgilenen herkes fiyatı etkileyen çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmalı.

Madencilik kârlılığı

Ethereum’un fiyatını yalnızca spekülatif hareketler değil madencilik kârlılığı da yönlendiriyor. Şu anki fiyat seviyesinde Ethereum madenciliği için kullanılan ortalama-üst seviye bir ekran kartı korelasyonu ile elde edilen kâr aylık yaklaşık 80$.

Ethereum’un fiyatı 300-400$ arasında olduğunda kârlılık önemli ölçüde daha yüksek ve bu madencilere daha yüksek fiyat seviyelerinde satış yapmaları için teşvik sağlıyor.

Bunun yanı sıra Ethereum madenciliği yapan kişi sayısı her geçen gün artıyor. Nvidia gibi şirketler kripto para madenciliği için özel olarak tasarlanan ürünler sunmaya hazırlanıyor.

Ethereum madenciiği yapan kişi sayısı ne kadar fazla olursa madenciliğin kârlılığı da önemli ölçüde azalır, dolayısıyla madencilerin coin’lerini satma olasıkları düşer ve muhtemelen fiyat yükselene kadar satışı ertelerler.

Regülasyon

Göz önünde bulundurulması gereken diğer bir nokta da son zamanlarda özellikle Asya hükümetlerinin sert tutumları. Düzenleyicilerin etkisi, yatırımlarda düşüşe yol açıyor. Çin, geçtiğimiz dönemde birkaç defa piyasalarda düşüşe neden oldu. Örnek vermek gerekirse 2013 yılında Çin Merkez Bankası, ödeme şirketlerinin Bitcoin borsaları ile çalışmasını yasakladığında piyasa sert bir darbe yemişti. Geçtiğimiz yılın Eylül ayında yine Çin’in ICO’ları yasaklaması ve kripto para borsalarını kapatmak için hareket geçmesinin ardından benzer bir düşüş görülmüştü.

Daha yakın dönemde Güney Koreli düzenleyiciler de kripto para sektörü üzerinde negatif anlamda etkili oldular.

Borsalar

Kripto para borsalarına artan ilgi piyasanın şu anda işleyiş şeklini de zorladı. İlk olarak birçok borsa yeni kullanıcıları almaya bir son verdi. Örneğin Bitfinex, Aralık ayında kayıtları geçiçi olarak askıya aldı. Bir başka borsa Kraken, iki gün süren bir yazılım güncellemesi yapmak durumunda kaldı. Bu sırada Kraken kullanıcıları piyasada ticaret yapamadı ve hacim zedelendi.

Ayrıca borsaların altyapıları çökmüş gibi göründüğünde birçok kişi endişeye kapılıyor.

ICO’lar

Geçtiğimiz yıl ICO’ların çok büyük bir bölümünün yalnızca dolandırıcılık maksadıyla oluşturulduğu ortaya çıktı. Yüz binlerce insan ICO’lar aracılığıyla paralarını kaybetti. Yalnızca ICO’ların küçük bir yüzdesi başarıya ulaşabildi. Bu durumun Ethereum’a olan güveni kısmen sarstığı söylenebilir. ICO’lar, birer dolandırıcılık aracı olarak değerlendirilmez ve düşünüldüğü gibi geleceğin en önemli ekonomik araçlarından biri haline gelirse kuşkusuz Ethereum fiyatı da bundan nasibini alır.

Peki Ethereum fiyatı buradan nereye gider? Şu anda fiyat değişkenlerini göz önüne aldığımızda yörüngeyi tahmin etmek imkansız. Bir yandan düzenleyiciler ICO ve kripto paralar için düzenleyici çerçeveyi tartışıyor, bir yandan Ethereum geliştiricileri proof-of-stake olasılığını konuşuyor. “Casper” adı verilen bu yazılım güncellemesi, Ethereum ağında güvenlik ve ölçeklenebilirliği geliştirmeye yardımcı olacak. Bu durum belki fiyatta yeniden canlandırma yaratabilir.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl