Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Microsoft ve Accenture, Ethereum tabanlı bir dijital kimlik platformu geliştiriyor

IT alanında faaliyet gösteren yönetim danışmanlığı şirketi Accenture ile teknoloji devi Microsoft, dünya çapında elle tutulur bir döküman olmaksızın 1.5 milyar insana yasal kimlik kazandırmak için eşi benzeri görülmemiş bir global dijital kimlik programı kurmak üzere bir araya geldi.

İki şirket bugün, dünyadaki her insana dijital kimlik kazandırmayı amaçlayan ID2020 programının bir parçası olan uygulamanın bir prototipini New York’ta bulunan Birleşmiş Milletler binasında açıkladı.

Microsoft ve Accenture tarafından ortak bir şekilde geliştiren Blockchain teknolojisine dayalı sistem, ikinci en popüler bulut bilgi işlem platformu Azure’de çalışıyor.

‘Basılı kimlik belgelerine ihtiyaç duymayacaklar’

Accenture’nin global blockchain müdürü David Treat, projeyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Belgelenmiş bir kimliği olmayan insanlar modern toplumdan dışlanmış hissederler. Kişisel, özel ve taşınabilir prototipimiz, bireylerin gerektiğinde basılı kimlik belgelerine ihtiyaç duymadan bilgilerine erişmesini ve bunları paylaşmasını sağlar.”

Dijital kimliği “temel bir insanı hak” olarak vurgulayan Treat, şöyle devam etti:

“Bir kimlik olmadan eğitim, finansal hizmetler, sağlık hizmetlerine erişemezsiniz. Toplumdan adeta tecrit edilmiş durumda olursunuz.”

Operasyonel çalışmalarda sistem, kendi ülkelerinden kaçan mülteci gibi insanlara telefonlarındaki bir uygulama yoluyla kimliğini ve nereden geldiğini göstermesine olanak tanıyacak.

Uygulama, kişilerin doğrudan iznini aldıktan sonra kimliklerini paylaşmalarına izin verecek.

Accenture tarafından piyasaya sürülen uygulamanın bir ekran görüntüsü şöyle:

Dünyada 1.5 milyar insan kimliksiz bir yaşam sürüyor. Bu insanlara dijital bir kimlik kazandırmak amacıyla yola çıkan ID2020 programı, bireylerin ve mültecilerin gittikleri yeni bir ülkede sağlık hizmeti ve eğitim de dahil olmak üzere temel hizmetleri kullanmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bu program kapsamında geleneksel olarak basılı bir kağıda kaydedilen doğum belgeleri ve eğitim sertifikaları da dijitalleştirilecek.

Ethereum Blockchain’i kullanılıyor

Bireylerin kimlik bilgileri blokchain üzerinde saklanacak. Prototip, Enterprise Ethereum Alliance’ın özel veya izinli blokchain (blok zinciri) protokolünü kullanıyor. Ethereum blok zincirine dayalı kimlik sisteminin 2020 yılına kadar 75 ülkeden 7 milyondan fazla mülteciyi barındırması bekleniyor.

Accenture ve Microsoft, Ehtereum blok zincirine dayalı kurumsal çözümler geliştirmeye yönelik faaliyet yürüten EEA’nın kurucu üyelerinden.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl