Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ethereum 9 bin dolar olabilir: Bloomberg raporu

Kısa süre sonra İş Kanıtı modelinden Hisse Kanıtı sistemine geçmesi ve "Birleşim" adını verdiği güncellemenin gerçekleşmesi beklenen Ethereum'la ilgili Bloomberg'den çarpıcı bir rapor geldi. Dünyanın en büyük finans ve medya kuruluşlarından biri olan şirketin raporuna göre Ethereum Hisse Kanıtı'na geçtikten sonra 9 bin dolara yükselebilir.

Bloomberg’in son raporuna göre “Birleşim” güncellemesinin ardından Ethereum 9 bin dolar seviyesine ulaşabilir. Yapılan çalışamda kullanılan, “azalan nakit akışı değerleme modeli”ne göre; “The Merge” yani “Birleşim” güncellemesi, ikinci en büyük kripto parayı bir hisse senedi tarzı varlığa çevirecek. Ethereum’un böyle bir varlığa dönüşmesi ise, maliyetleri olmayan blok zincirleri için kullanılan geleneksel finans oranlarının Ethereum için de kullanılmasını sağlayacak.

Bilindiği üzere yeni güncellemenin hayata geçmesiyle birlikte, ağın varlıklarını stake eden kullanıcıları, Bitcoin ağındaki madencilerinin oynadığı role benzer bir şekilde, ağ üzerinde oluşturulan ücretlerden elde edilen gelirin bir kısmını alacaklar ve bu şekilde Ethereum’un güvenliğini sağlayacaklar.

Bloomberg’in raporunda, blok boşluklarına olan talebin artmasının, ödenen işlem ücretlerini de artıracağı belirtildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Eğer blok boşluklarına olan talep artarsa, işlem ücretleri de artacak ve stake edenler hem daha fazla ücret alacak hem de azalan arzdan faydalanacaklar. Bu durum, ters bir senaryo için de geçerlidir”

İşlem ücretleri 16 kat arttı

Raporda ayrıca Ethereum’un işlem ücretlerinin 2021 yılında 2020’ye göre 16 kat arttığı ve bundaki en büyük sebebin ise merkeziyetsiz finans ve NFT’lerde yaşanan ilgi patlaması olduğu kaydedildi ve Ethereum’un bu sene 12.7 milyar dolar daha üretme kapasitesinin olduğunu ve bunun da geçen seneye oranla %30 daha fazla olduğu yazıldı. Nakit akışının da önümüzdeki 3 senede %30 artmasının beklendiği belirtilirken, bu büyüme oranının da 2035 yılında sona ermesi beklendiği aktarıldı.

Tüm bu verilere dayanarak Bloomberg, üç farklı azalan nakit akışı modelini kullandı ve fiyat tahmininde bulundu. Şirket, 6120, 5539 ve 9328 dolarlık fiyat tahminleri yaptı.

Buradaki önemli noktalardan biri de ABD ve dünyanın en önemli kripto para borsalarından biri olan Coinbase’in de “Birleşim”in ardından Ethereum’daki stake ödüllerinin iki katına çıkma olasılığını ön plâna çıkarmasıydı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl