Ethereum, Ağustos’taki çatallanmadan bu yana 1 milyon ETH yaktı

Ethereum ağının, Ağustos ayında gerçekleşen ve EIP-1559 gibi yeni bir ücret modeli sunan teklifi de içeren Londra hard fork'undan bu yana tam 1 milyon ETH yakıldı. Dolaşımdan yaklaşık 4.3 milyar dolar değerinde ETH çıkarılırken, güncellemeden bu yana da Ethereum fiyatı %50'den fazla artış yaşadı.

ethereum

Birçok kişinin işlem ücretlerinden dolayı şikayet ettiği ancak NFT’ler, merkeziyetsiz finans ve oyun uygulamalarının en çok kullanıldığı blok zinciri olan Ethereum‘da Ağustos’taki Londra hard fork’undan bu yana tam 1 milyon ETH yakıldı. Bilindiği üzere, blok genişliğini artırarak ağdaki tıkanıklıkları azaltmak ve token’ın arz büyümesini yavaşlatmak için yapılan geliştirmedeki EIP-1559 teklifi özellikle madencilerin gelirlerinde azalma yaratmıştı.

1,5 milyon yeni ETH dağıtıldı, 1 milyon ise yakıldı

Ağustos başındaki güncellemeden sonra Ethereum ağı madencilere ödül olarak 1.5 milyon yeni ETH dağıtırken, işlem ücretlerinden toplanan 1 milyon ETH de yakıldı. Dolayısıyla toplamda 500 bin yeni ETH üretilmiş oldu. O dönem piyasadaki düşüşün de etkisiyle 3 bin dolar civarında işlem gören ikinci en büyük kripto para, 4800 dolara kadar giden bir fiyat artışı yaşadı. Ethereum şu anda yaklaşık 4200 dolardan işlem görüyor.

İşlem ücretleri cep yakıyor

Bilindiği üzere Ethereum’un işlem ücretleri Bitcoin’e göre çok daha yukarıda. Ethereum’da ortalama işlem ücretleri 10 doların üzerinde yer alırken, bu fiyat dönem dönem 50 doların da üzerinde bulunan rakamlar için az bile kalıyor. Bitcoin’de ise ortalama işlem ücreti bir süredir 5 doların altında seyrediyor.

Bu arada birçok kullanıcı Ethereum’daki yüksek işlem ücretlerinden ötürü Solana ve Avalanche gibi diğer Katman 1 blok zincirlerini de kullanmaya başladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl