Araştırmacı: Bu 6 faktör Ethereum’a seviye atlatacak

Araştırmacı Eric Conner, orta ve uzun vadede Ethereum'un büyüme katalizörü olacak 6 faktörü sıraladı.

Gnosis Ürün Sorumlusu ve araştırmacı Eric Conner‘a göre; Ethereum’un 6 temel özelliği orta ve uzun vadede gerçekleşecek önemli büyümenin temelini oluşturuyor.

Conner’ın iddiasına göre, önümüzdeki 12 ayda Ethereum’un büyümesinde büyük pay sahibi olacak altı faktör şöyle:

  • Merkeziyetsiz Finans’ın hızlı yükselişi (DeFi)
  • Mainnet’teki (ana-ağ) gizlilik çözümleri
  • İkinci-katman ölçeklendirmesi
  • Ethereum 2.0’ın hayata geçirilmesi
  • Ethereum 2.0’la ortaya çıkacak olan üstün para politikası
  • ETH’nin büyümesine karşı koyacak olan rakiplerin başarısızlığı

Crypto Slate‘ten analist Joseph Young tarafından bildirildiği gibi, yukarıda belirtilen etkenlerin tümü, Blockchain ağını, veri işlemede daha verimli bir protokole dönüştürmek için Ethereum’un açık kaynaklı olan geliştirici ekosisteminin vizyonu ile paralel gidiyor.

Geçtiğimiz yıl DeFi adeta patlayıcı bir büyüme yaşadı. DefiPulse verileri 3,1 milyon ETH’nin şu anda DeFi uygulamalarında kilitli olduğunu gösteriyor. Bu da şu anda 190 dolar civarında olan ETH fiyatı göz önüne alındığında 589 milyon dolar ediyor.

Krediler, ödemeler, türevler, ölçeklenebilirlik ve daha fazlası dahil olmak üzere neredeyse tüm finansal hizmetleri içeren DeFi’nin sorunsuz çalışabilmesi için ETH 2.0 ve daha iyi bir para politikası çok büyük önem taşıyor.

Ölçeklenebilirliğin önemli olmasının en büyük sebeplerinden biri DeFi ile ödeme gibi gizli kalması gereken bilgilerin zincir üzerinde işlenmesi. Burada kullanıcı sayısı arttığı takdirde bu, Ethereum üzerinde aşırı baskıya sebep olabilir ve sistem tıkanabilir. Para politikasındaki ve ETH 2.0’daki gelişmeler ise birçok kullanıcı ve yatırımcı için basit kavramlar olmamakla birlikte belirsizlik göstergesi. Buna rağmen, DeFi’nin kullanımı artarsa bu gelişmeler hayati öneme sahip.

Para politikası ya da bazı yatırımcıların söylediği gibi ekonomik bant genişliği, Ethereum’un toplam arzına ve bunun yüzde kaçının merkeziyetsiz uygulamalarda (DApps) kullanıldığına bağlı.

Fitzner Blockchain Consulting’den Lucas Campbell’e göre, eğer Ethereum arzı DeFi benimsenmesinde yetersiz kalırsa Ethereum ağına talepleri karşılaması açısından büyük bir yük getirecek.

“Eğer izin verilmemiş bir finans sistemi, Ethereum’un değer odaklı kullanım alanına giriyorsa küresel ekonomiyi beslemek için toplam bant genişliğinin % 5-10’unu tüketen en büyük para protokolleri söz konusu olmaz. Yine de Ether’in dünyaya başarılı bir şekilde izinsiz, güvensiz finans sunabilmesi için, büyük miktarda ekonomik bant genişliği gerekecektir. ”

Bununla beraber, daha küçük Blockchain ağlarıyla kıyaslandığında Ethereum’da değişiklik önermek ve entegre etmek daha genellikle daha zor. Dolayısıyla, Ethereum’un yeni değişiklikleri uygulama hızında daha küçük Blockchain ağlarına karşı bir dezavantajı olduğu söylenebilir.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl