Ether arzı tarihte ilk kez bu kadar düştü, bu ne anlama geliyor?

Ethereum'un Constantinople güncellemesinin ertelenmesiyle birlikte yeni ETH arzı 12,989 ile tarihinin en düşük seviyesini gördü. Peki, bu ne anlama geliyor?

17 Şubat’ta kripto para piyasası yeşile boyanmış, Ethereum da %10 yükselmişti. 17 Şubat’a 120$’la başlayan ETH, 6 günde %24’lük bir artış yakaladı ve şu anda 149$’dan işlem görüyor.

17 Şubat’ta bir başka önemli gelişme daha yaşanmış, günlük Ethereum arzı 12,989 Ether ile tarihinin en düşük seviyesini görmüştü. Etherscan’ın verilerine göre, Ethereum tarihinde 13 binin altı şimdiye kadar hiç görülmemişti.

Ether arzı büyüme grafiği, kaynak: Etherscan

Geçtiğimiz günlerde, eToro’nun kıdemli analisti Mati Greenspan Boxlive TV’de konuşmuş ve konuyla ilgili olarak şunları söylemişti:

“Kripto para rallisini Ethereum başlattı. Yeni ETH arzı tarihte ilk defa 13 binin altında gerçekleşti. Genelde arz, günde 20 bin ile 30 bin arasında gerçekleşiyordu. Constantinople güncellemesinin ertelenmesi nedeniyle arz son günlerde düşüyor.”

Burada rol oynayan faktör, talep – arz ekonomisi. Talep arzdan fazlaysa, fiyatlar artar. Arz talepten fazlaysa, fiyatlar düşer. Ethereum’un durumuna bakıldığında, arz azalırken talebin sabit kaldığı ve bunun sonucunda da fiyatının yükseldiği söylenebilir.

Bununla birlikte, yeni ETH arzı git gide azalırken bir dezavantaj olarak ETH ağının hash oranlarının da düştüğünü görüyoruz. Hash oranları, şu anda saniyede 140TH ile en son 2017 Aralık’ta kaydedilen rakamlara dönmüş durumda. Hatta 6 Şubat’ta saniyede 139 TH’ye kadar düşmüştü.

Ethereum hash oranı, kaynak: Etherscan

CoinMarketCap verilerine göre, Ethereum günlük bazda %2.5’luk bir yükseliş yakalayarak şu anda 149$ civarında seyrediyor. Bitcoin de yine %1.3’lük bir yükselişle şu anda 3,900$ – 4,000$ bandında seyrediyor. 28 Şubat’ta gerçekleşecek olan Constantinople güncellemesi nedeniyle ETH/USD’de uzun pozisyonlar artarken kısa pozisyonlar da azalmaya devam ediyor. Trader’larda ise genel hissiyat yükseliş yönünde.

Haber: CoinGape

→AKIL ALMAZ KRİPTO PARA İŞLEMİ: 20 DOLAR İÇİN 450 BİN DOLAR HARCADI

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl