Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Kripto katliamı: Ethereum, Bitcoin ve diğer kriptolar neden değer kaybetti?

27 Haziran 2017 tarihinde, yani dün kripto para piyasasında büyük bir düzeltme meydana geldi. Kripto para piyasasının toplam değeri 100 milyar Dolar’ın altına indi. İlk 30’da bulunan tüm kripto para birimleri önmeli ölçüde düştü ve pazar büyüklüğü yaklaşık olarak yüzde 20-30 küçüldü. En büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum da önemli miktarda değer düşüşü kaydetti. Bitcoin’in düşüşü hepsini etkiledi Cointelegraph’ta yayınlanan analize göre, önceki kripto para piyasası düzeltmelerinde de olduğu gibi Bitcoin fiyatındaki düşüş piyasanın tamamının düzeltilmesine...

27 Haziran 2017 tarihinde, yani dün kripto para piyasasında büyük bir düzeltme meydana geldi. Kripto para piyasasının toplam değeri 100 milyar Dolar’ın altına indi. İlk 30’da bulunan tüm kripto para birimleri önmeli ölçüde düştü ve pazar büyüklüğü yaklaşık olarak yüzde 20-30 küçüldü. En büyük iki kripto para birimi olan Bitcoin ve Ethereum da önemli miktarda değer düşüşü kaydetti.

Bitcoin’in düşüşü hepsini etkiledi

Cointelegraph’ta yayınlanan analize göre, önceki kripto para piyasası düzeltmelerinde de olduğu gibi Bitcoin fiyatındaki düşüş piyasanın tamamının düzeltilmesine neden oldu.

Bitcoin fiyatı 2700$’dan 2370$’a düştüğünde kripto para piyasası da büyük bir düzeltme yaptı. Ethereum’un pazar payı 30 milyar Dolar’dan 22 milyar Dolar’a kadar geriledi.

Bitcoin’in kısa vadeli düşüşünü değerlendirirken iki finans uzmanı Max Keizer ve Andreas Antonopoulos’un analizine göz atmak önemli.

Antonopoulos, 15 Haziran’da kripto para birimlerinin değer kaybıyla ilgili olarak yatırımcıların sordukları soruya şöyle bir cevap verdi:

“Bazılarınız, ‘Neden kripto paralar çılgınlar gibi çöküyor?’ diye merak ediyorlar. Hala, ‘Neden kripto para birimleri çılgınlar gibi tırmanıyor?’ diye sormadınız. Bu yüzden.”

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değeri yalnızca piyasanın talebine dayanmaktadır. Dolayısıyla diğer pazarlarda olduğu gibi kripto para birimlerinin değeri piyasadan gelen talebin artması ve azalmasına göre değişkenlik gösterir.

Bu nedenle eğer yatırımcılar Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerindeki artışın gerekçelendirilmesini mantıklı bulmazlarsa bir piyasa düzetlmesinin yakın olması muhtemel olur.

Max Keizer ise daha önceki piyasa düzeltmelerinin hepsinde bir önceki zirvenin ötesine geçildiğini vurguladı. Bitcoin, bu ayın başında 2400$’dan 1900$’a düştükten sonra tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3000$’a ulaşmıştı.

Keizer, Bitcoin’in yakın zamanda 5000$ seviyesine ulaşacağını ifade ediyor. Özellikle ölçeklendirme sorunlarının kısa sürede çözüme kavuşturulacak olmasıyla bu muhtemel görünüyor.

Talep artıyor

Bitcoin talebi dünyada hızlı bir şekilde artıyor ve giderek artan sayıda hükümet ve ülke Bitcoin’i dijital bir para birimi olarak kabul etmeye başlıyor. Son zamanlarda 5 binden fazla restoran ağına sahip Polonya’nın en büyük gıda dağıtım platformu olan Pyszne, Bitcoin’i kabul etmeye başlamıştı.

Ethereum, Litecoin, Ethereum Classic ve diğer kripto para birimlerine olan talep de hızlı bir oranda artıyor. Kısa vadeli piyasa düzeltmelerini değerlendirmek önemli ancak çoğunlukla uzun vadeli büyüme faktörleri göz önünde bulundurulmalı.

 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl