Mati Greenspan: SEC’in beklenen kararı daha fazla volatiliteye yol açabilir

Ticaret platformu eToro'dan Kıdemli Piyasa Analisti Mati Greenspan, SEC'in Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraları 'menkul kıymet' olarak sınıflandırabileceğini, eğer olursa bunun piyasada her zamankinden daha fazla yol açacağını iddia etti.

Ticaret platformu eToro’dan Kıdemli Piyasa Analisti Mati Greenspan, Business Insider’a yazdığı yazıda Bitcoin ve Ethereum’un yasada muhtemelen varlık olarak sınıflandırılacağını ve bunun kripto para piyasasında daha fazla volatiliteye yol açabileceğini ifade etti.

Greenspan’ın yazısından önemli bölümler şu şekildeydi:

“Bitcoin, Ethereum, Ripple ve diğer kripto paralar menkul kıymet olarak kabul edilebilir mi?

Gündemdeki bu soru, sosyal medya ve e-posta hesabıma gelmeye devam ediyor, bu yüzden bu konudaki açık fikrimi sunmak istiyorum.

SEC’in bazı kripto paraları menkul kıymet olarak adlandıracağına dair artan bir spekülasyon var ve eğer bu olursa, kripto para piyasasında aşırı volatiliteye neden olabilir, yani her zamankinden daha fazla.

Bir şey eğer menkul kıymet olarak sınıflandırılmışsa geleneksel finansal varlıklarla aynı yasa ve yönetmeliklere tabi olmak zorundadır. Bu durum, yetkili makamlara kayıt olmasını ve bu şekilde vergilendirilmesini gerektiriyor. Kriptoda kâr elde eden ve bu kârları nakde çeviren herkes, vergi ödemekle yükümlü olabilir.

Örneğin, Winklevoss ikizlerinin patentini aldıkları yeni bir ETF, bir menkul kıymet olarak sınıflandırılacak.

Bu denemeyi hatırlayanlarınız için, 2016’da DAO token’ları SEC tarafından menkul kıymet olarak kabul edildi.”

→ ELEKTRONİK DEVİ LG KENDİ BLOCKCHAIN PLATFORMUNU BAŞLATTI

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl