Bitpanda/Elbruz Yılmaz: Ethereum, 2.0 ile popülerliğini artıracak

Bitpanda Türkiye ve MENA Genel Müdürü Elbruz Yılmaz, Ethereum’un daha gelişmiş bir versiyonu olarak tasarlanan ve uzak olmayan bir gelecekte devreye girmesi beklenen Ethereum 2.0 ile ilgili görüşlerini paylaştı. Yılmaz, 2.0 ile birlikte gelecek değişikliklerin Ethereum’u yalnızca özel yatırımcılar için değil, aynı zamanda daha kurumsal kitle için oldukça cazip kıldığını ifade etti.

Yılmaz’ın değerlendirmeleri şöyleydi:

“Perde arkasında çok daha fazlası oluyor”

“İkinci nesil bir blok zinciri olan Ethereum, Bitcoin tarafından tanıtılan fikir ve kavramları bir bakıma ileriye taşımıştır. Ethereum’un amacı, blok zincirler için kullanım durumunu daha da ilerletmek ve bireyler arası (P2P) ödemelerden çok daha fazlasını mümkün kılmaktır. Uzun zamandır piyasalarda var olan Ethereum, son zamanlarda daha fazla ivme kazanmaya başladı. Pek çok insan piyasalardaki son boğa koşusunu Bitcoin fiyatının düşüşüyle ilişkilendirirken, aslında perde arkasında çok daha fazlası oluyor…”

“Popülerliği ve kullanımının daha da artacağına inanılıyor”

“Yatırımcıları 2021’de kendisine yönelmeye ikna eden asıl nokta, akıllı sözleşmelerden tutun da merkezi olmayan finansa kadar Ethereum ağında çalışan uygulamalardır. Ancak, ağın teknolojik güncellemelerinin ve Ethereum’un 2 sürümüne yönelik hazırlıkların, popülerliğini ve kullanımını daha da artıracağına inanılıyor.”

“Geçen Nisan ayında, ağa dört Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) tanıtan ve işlemleri biraz daha düşük maliyetli hale getiren ‘Berlin güncellemesi’ yayınlandı. Bu değişikliği, Temmuz ayında yapılması planlanan ve işlem ücreti piyasasını iyileştirmeye yönelik bir teklif olan EIP-1559’u dahil etmesi planlanan London Hard Fork takip edecek. Bu, teklifin, blok boyutlarının genişletilmesi ve daraltılması ile ilgili hususlara, ağ kapasitelerine ve kullanımına bağlı olarak yakılan blok başına sabit bir ağ ücretini içeren bir işlem fiyatlandırma mekanizması sunacağı anlamına gelmektedir.”

“Özel yatırımcıların yanı sıra kurumsal kitle için de cazip”

“Önümüzdeki aylarda, Ethereum ağı bir Proof of Stake (PoS) konsensüs algoritmasına geçmek zorunda kalacak. PoS, kısa ve orta vadede madenciliği aşamalı olarak sona erdirmek amacıyla, ağın mevcut Proof of Work (PoW) algoritmasından daha enerji verimli olması öngörülen bir blockchain ağındaki konsensüsünü yöneten bir dizi kuraldır. Tüm bunlar, Ethereum’u yalnızca özel yatırımcılar için değil, aynı zamanda daha kurumsal kitle için de oldukça cazip kılmaktadır.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl