NASA, Ethereum temelli bir sistem üzerinde çalışıyor

NASA tarafından finanse edilen bir araştırma projesi, uzay çöplüğünden kaçınırken uzay aracının manevrasını otomatikleştirmek için Ethereum'un Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor.

NASA tarafından finanse edilen bir araştırma projesi, uzay çöplüğünden kaçınırken uzay aracının manevrasını otomatikleştirmek için Ethereum‘un Blockchain teknolojisinden faydalanmak istiyor.

Derin uzay sondaları için potansiyel olarak önemli etkilere sahip olabilecek gelişmede, NASA temelde uzay iletişimini ve navigasyonunu bu proje ile daha verimli ve daha güvenli bir hale getirmeyi hedefliyor.

“Esnek Ağ ve Bilgi İşlem Paradigması” adı verilen araştırma projesi Akron Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği öğretim görevlisi olan Dr. Jin Wei Kocsis tarafından yönetilecek.

Üç yıl için 330 bin dolarlık hibe alacak olan Kocsis, uzay aracının yeryüzündeki bilim insanlarından gelecek önemli bilgilere dayanma ihtiyacı olmadığı bir bilişsel mimari geliştirmeye çalışacak.

Bir uzay sondası

Ethereum temelli sistem, uzay aracının kendi başına düşünmesine yardımcı olarak önemli hasara yol açabilecek çarpışmalardan kaçınmasını sağlayacak.

Kocsis, merkezi olmayan bu mimarinin uzay aracının diğer görevlerinin yanı sıra veri toplanmasında otomatik hale getirilmesine yardımcı olacağını ümit ediyor. Aynı zamanda uzay aracının çevresel tehlikeleri öngörerek derin uzay sondalarının uçuş yolları hesaplamalarınada yardımcı olacağını umuyor.

Kocsis, “Çevresel tehditleri tanıyan ve bunlardan kaçınılabilecek, aynı zamanda otomatik olarak bir dizi görevi tamamlayabilecek bir teknoloji geliştirmeyi umuyoruz” diye de ekledi.

NASA’nın Glenn Araştırma Merkezi’ndeki ileri düzey iletişim programı yöneticisi Thomas Kacpura’ya göre, merkezi olmayan teknolojinin uygulanması yeni nesil uzay ağlarına yol açabilir.

NASA yetkilisi, araştırma projesinin NASA’nın uzay ağı düğümleri arasında güvenli bir şekilde merkezi olmayan işlenmesine yol açabileceğini, yani bugünün ağlarını da entegre edebilen, ölçeklenebilir ve daha esnek bir ağ olduğunu belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl