Ünlü analist: Constantinople, Ether için kesinlikle ‘bullish’ olacak

Ünlü kripto para analisti Alex Krüger, Constantinople çatallanmasının Ether için uzun vadede kesinlikle yükseliş getireceğini öne sürdü.

Kripto para piyasasının temel kripto paralarından biri olan Ether, son iki hafta içinde oldukça volatil bir fiyat çizgisi oluşturdu. Kripto para, iki hafta içinde 82 doları da 156 doları da gördü. Ether, şu sıralarda ise 140 dolardan işlem görüyor.

Ether’in 82 dolar seviyelerinden buralara kadar tırmanmasını birçok piyasa gözlemcisi net bir temele oturtamadı. Bazıları bunun Ether‘in bir varlığın aşırı ölçüde satıldığı anlamına gelen ‘oversold’ halinde bulunduğu için gerçekleştiğini ileri sürdü. Bazıları ise yaklaşan Constantinople çatallanmasını gerekçe gösterdi.

Ünlü bir kripto para analisti ve yorumcusu olan Alex Krüger, bu konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ether, Bitcoin gibi hareket edebilecek mi?

16 Ocak’ta gerçekleşmesi beklenen Constantinople güncellemesi ile birlikte Ether’de blok ödülleri 3’ten 2’ye indirilecek. Bitcoin’de de her dört yılda bir blok ödülleri yarıya indirilerek azaltılıyor, buna ‘yarılanma’ adı veriliyor. Şimdiye kadar Bitcoin’de iki yarılanma meydana geldi. Bunların her ikisinin de basit arz ve talep teorileri gereği Bitcoin fiyatları üzerine olumlu etkileri oldu.

Birçok uzman, Ether’de de benzer bir etkinin yaşanacağını düşünüyor. Örneğin Krüger, bunlardan biri. Krüger, Ether’de blok ödülünün azaltılmasının fiyatlara uzun vadede kesinlikle olumlu etki yaratacağını öngörüyor.

Daha önceki Ethereum çatallanmalarını inceleyen Krüger, Homestead çatallanması öncesinde fiyatın iki aylık bir süre zarfında %1150 arttığına dikkat çekiyor. Analist, çatallanmanın gerçekleşmesinin ardından fiyatın yüzde 50 gerilediği de belirtti.

Krüger, daha sonra bir başka önemli olayı daha inceledi. Madencilik zorluğunu üstel oranda artıran Ice Age’i ele alan analist, fiyatın Ice Age’in başlangıcından sonra önemli ölçüde yükselttiğini ifade etti. Bununla birlikte tüm kripto paralar bu dönemde bir boğa piyasasında olduğu için Ice Age’in etkisini izole etmenin zor olduğunu ekledi.

Öte yandan Byzantium çatallanmasını da inceleyen Krüger, blok ödülünün 5’ten 3’e düşürülmesine karşın fiyata etki etmediğine dikkat çekti.

Krüger son olarak Constantinople’dan sonra ETH’nin bugünkü seviyelerinde seyretmesi durumunda madencilerin zarar edeceğini söyledi. Bununla birlikte zorluk ve başabaş maliyetinin sık ve önemli ölçüde değiştiğini, bu nedenle bunu baz almanın çok anlamlı olmayabileceğini ekledi.

Haber: NewsBTC

→ BITCOIN PRIVATE’İN GİZLİCE KRİPTO PARA BASTIĞI ORTAYA ÇIKTI 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl