Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’ın kötü yanlarını açıkladı

Ethereum'un kurucularından Vitalik Buterin, kripto para dünyasının merakla beklediği Ethereum 2.0 hakkında açıklamalarda bulundu.

3081 0
vitalik-buterin

Ethereum’un yaratıcılarından Vitalik Buterin, ETH 2.0’ın nasıl çalıştığıyla ve dev güncellemenin hangi özellikleri getireceğiyle ilgili bilgi verdi. Ethereum 2.0, ETH’nin son 2 senede ilk kez 400 dolara kadar yükselmesinde baş etken olarak görülüyor.

Ethereum’un konsensüs protokolündeki proof-of-work’ten proof-of-stake’e geçiş olayı son dönemde kripto para dünyasının heyecanla beklediği bir değişim.

Ethereum 2.0, platformu çok daha teknik hale getirecek

Unchained isimli ünlü podcast’e katılan Buterin, Ethereum 2.0’ın işleyişinden ve yeni özelliklerinden bahsetti. Buterin’e göre Ethereum 2.0, platformu çok daha teknik hale getirecek özelliklere sahip. Bu durumda, daha az teknik bilgiye ve tecrübeye sahip olan kullanıcılar için platform, daha zor ulaşılabilir olacak.

Bu durumun Ethereum benimsenmesini olumsuz etkileyeceğini belirten Buterin şöyle konuştu:

“Proof of stake’in dezavantajlarından bir tanesi kesinlikle teknik açıdan daha karmaşık olması çünkü onaylayıcılarla uğraşmak zorundasınız. Onaylayıcıların sisteme girme ve çıkma süreçlerini bilmek zorundasınız. Ve bu anlamda protokolde çok fazla yönetim çeşidi var.”

Buterin ayrıca ETH fiyatının ağın güvenliği için önemli olduğunu belirtti. Fiyatın, arz gibi özelliklerden daha büyük öneme sahip olduğunu dile getiren Buterin, Ethereum’un para politkasının; ETH arzının istikrarı, ETH’nin fiyatı ve güvenliğin istikrarı arasında gidip geleceğini söyledi. Negatif emisyonun da ihtimaller arasında olduğunu belirten Buterin şunları söyledi:

“Eğer Ethereum’un son haftalardaki işlem ücretlerine bakarsanız, günlük 2000 ilâ 5000 arasında olduğunu göreceksiniz. Bu süre zarfını bir yıla çıkarırsanız, 700 bin ilâ 1 milyon 700 bin ETH arasında olduğunu göreceksiniz ki, bu da proof of stake’e geçişimizin bize olan faturasının bile üzerinde… Sonuç olarak Ethereum’da negatif emisyon olasılığı çok da uzak bir ihtimal değil”

Son günlerde ETH ciddi yükselişleriyle ön plana çıkıyor. Son haftada yüzde 23, son ayda ise yüzde 65’lik yükseliş sağlayan ETH, ilk 20 en büyük kirpto para içinde en hızlı yükselen varlık konumunda.

Tam 2 yıl önce bu zamanlarda 400 dolar civarında işlem gören ETH, yeniden bu seviyelere ulaşmayı başardı. ETH 2.0’dan önceki son testnet olan Medella hakkındaki ‘olumlu dedikodular’ın yanında, Ethereum’un DeFi sektöründeki büyüme de fiyat artışını tetikleyen unsurlardan biri olarak görülüyor.

Bitcoin maksimalistleri son zamanlardaki rallinin Bitcoin ödül yarılanmasıyla alakalı olduğunu söylerken buna karşılık bir bölüm ise, Ethereum’un DeFi sektöründeki gelişmeler ile getiri çiftçiliğinin (yield farming) yatırımcılara sunduklarının, rallinin ateşleyicisi olduğunu belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun