Ethereum yaratıcısı Buterin’den Bitcoin için tavsiye

Ethereum'un kurucularından olan Vitalik Buterin katıldığı son Twitter Spaces yayınında Bitcoin ile ilgili fikirlerini paylaştı. Bitcoin'in "garip ve durağan" bir tarza sahip olduğunu ve bunların çok fazla ilgisini çekmediğini belirten Buterin, hem Ordinals geliştirmelerini övdü hem de ölçeklenme sorunlarına dikkat çekti.

Vitalik Buterin, kripto para dünyasının yakından tanıdığı iki isim olan Eric Wall ve Udi Wertheimer ile Twitter Spaces yayınında en büyük kripto parayı tartıştı.

Ordinals’ı övdü: Lazer gözler geri itiliyor

Son dönemde üzerinde NFT’ler ve BRC-20 token’larının çıkarıldığı Ordinals protokolü ve geliştirmelerini öven Buterin, “Ordinals, geliştirici ruhunu geri getirdi. Bitcoin’de garip ve durağan bir politika var. Bu bana göre değil. Ordinals, geliştirme ve üretme kültürünü geri getirdi. Lazer göz hareketi bu anlamda geri itildi” dedi.

“Rollup’lara odaklanmak gerekiyor”

2 saati aşan konuşma esnasında konu ödemelere ve Bitcoin’in geleceğine gelince Eric Wall, Lightning Ağı’nın hem kalabalık kullanıcı sayısını kaldırmadığını hem de orta ölçekli ödemelerde dahi genelde takıldığını söyledi. Buterin ise ona cevap olarak şu ifadeleri kullandı:

“Burada rollup’lara odaklanmak daha iyi olabilir. Dolayısıyla ZK-snark tabanlı ölçeklendirme çözümlerine açık olmak gerekir. Bitcoin’in ödeme konusundaki özelliğinden daha ileri gitmesini istiyorsak, bu çözüme odaklanılmalı…”

Buterin son söz olarak ise iki zincirin de çok iyi yanlarının olduğunu söyledi ve “Bu iki iyi zincirin hiç olmamasından ise bir tanesinin olmasını tercih ederim” dedi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl