Constantinople yaklaşırken dikkat: Bu çatallar Ether’lerinizi çalmak istiyor

Ethereum'da Constantinople güncellemesi yaklaşırken kullanıcıların Ether'lerini çalmayı hedefleyen sahte projeler ortaya çıktı.

Ethereum, zincirle uyumsuz olacak bir güncellemeye hazırlanıyor. Birkaç gün içinde getirilmesi beklenen bu güncelleme sert çatal gerektirecek.

Ethereum’daki çatallanmayla birlikte Bitcoin Cash’te olduğu gibi bir ya da daha fazla farklı Ethereum türevlerinin ortaya çıkması bekleniyor. Bu dijital paralara bedava bir şekilde erişme şansı elde etmek isteyenler, Ether’lerini çalmayı hedefleyen sahte çatallara karşı dikkatli olmalılar.

Ethereum Nowa (ETN) ve Ethereum Classic Vision (ETCV) gibi çatalların, kullanıcıların özel anahtarlarını ele geçirerek Ether‘lerini çalmayı amaçladığı söyleniyor.

 

12 Ocak’ta çatallanacağı belirtilen Ethereum Nowa’nın resmi internet sitesinde kullanıcıların bedava ETN alabilmek için yapmaları gereken adımlar listeleniyor. İnternet sitesine göre bu adımlardan birinde kullanıcıların ETH’lerinin bulunduğu adresin özel anahtarını vermeleri gerekiyor.

Sahte Ethereum çatallarına dikkat çeken Guarda Wallet, yayınladığı raporda Ethereum Nowa’yı ‘hırsızların özel anahtarlarınızı almaları ve cüzdanınıza erişmeleri için bir yöntem’ olarak tanımladı.

Öte yandan Ethereum Classic Vision çatalı, projenin white paper’ına göre bugün saat 23.00’te gerçekleşecek. Guarda Wallet ekibi, bu projenin ETN’den daha sağlam görünmesine karşın yine kullanıcıların özel anahtarlarına erişim elde ettiğini bildirdi ve uyardı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun