Ethereum Classic’te neler oluyor? 1.5 ayda %280 arttı, hashrate rekor kırdı

Son bir buçuk ayda yüzde 280 artış gösteren Ethereum Classic'te hangi faktörler yükselişi tetikliyor?

Ethereum Classic, Aralık ayından bu yana çok ciddi bir artış yakaladı. Kripto paradaki yukarı yönlü ivme, özellikle son günlerde hızlandı.

Bugün bir miktar geri çekilmeden önce yaklaşık 13 dolara kadar tırmanan ETC, 5 Eylül 2018 tarihinden bu yana görülmemiş bir seviyeye çıktı.

ETC, henüz 18 Aralık’ta 3.43 dolardan işlem görüyordu. Aradan geçen yaklaşık 1.5 ay içinde kripto para %280 değer kazandı.

Ethereum Classic’teki bu ralliye açıklık getiren birkaç farklı teori var. Bunlardan ilki yönetimi altındaki 2.8 milyar dolarlık kripto varlıkla en büyük dijital varlık yönetimi şirketi Grayscale’in kâr amacı gütmeyen ETC Cooperative’in ETC protokolü üzerindeki geliştirme projelerini desteklemeye devam edebilmesi için iki yıl daha finansman sağlamayı taahhüt etmesi. ETC Cooperative yönetici müdürü Bob Summerwill’e göre Ethereum Classic, 2020’de daha fazla DeFi (merkeziyetsiz finans) ürünü çekecek. Summerwill, gelecek aylarda birçok DeFi projesiyle görüşeceğini ifade etti.

Öte yandan Ava Labs’tan Dr. Aytunç Yıldızlı tarafından öne sürülen bir başka teoriye göre ise Ethereum Classic’teki fiyat yükselişleri, Ethereum’un madencilik gerektirmeyen 2.0’a geçmesi ile boşa düşecek olan halihazırdaki Ethereum madencilerinin Ethereum Classic kazmak zorunda kalacak olmalarından kaynaklanıyor.

Son teori, Eylül ayından bu yana Ethereum’da ağın toplam hesaplama gücünü ya da bir başka deyişle madencilik katılımını gösteren hashrate’in yüzde 20 düşmüş, buna karşın Ethereum Classic’te tüm zamanların rekorunun kırılmış olması ile desteklenebilir.

Ethereum Classic hashrate’inde en yüksek seviye 11 Eylül 2018’de 18.21 terahash olarak kaydedilmişti. Bununla birlikte dün itibari ile 20.22 terahash seviyesine çıkıldı. 3 Ocak’ta 10 terahash olan hashrate, yaklaşık bir ayda ikiye katlandı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl