ETC Coin Nedir? Ethereum Classic yorumları projesi geleceği

Bitcoin’den sonra kripto para piyasasının en önemli yatırım aracı konumundaki Ethereum ile farkının herkesin merak ettiği Ethereum Classic nedir, geleceği, projesi gibi sorular, kripto para yatırımcılarının kafasını kurcalayan konulardan. İçeriğimizde ETC Coin nedir ile ilgili detaylı, anlaşılır bilgilere ulaşabileceksiniz.

ETC Coin Nedir?


ETC Coin nedir sorusunun en net yanıtı, Proof of Work konsensüsüyle çalışan bir yapıya sahip olan ETC Coin, ana ağı Ethereum’dan Temmuz 2016’da çatallanarak ortaya çıkan, merkeziyetsiz uygulamaları içinde barındıran bir sistemi bulunan kripto paradır. 

Ethereum Classic’in Ethereum gibi Proof of Stake’e geçmek gibi bir düşünceleri henüz bulunmuyor. ETC Coin’in amacı, ilk Ethereum ağına sadık kalmak ve blok zinciri verilerinin saf halini koruyabilmek. Öte yandan Ethereum Classic projesinde birçok yükseltme ve iyileştirme yapıldı. Projenin bir diğer hedefi de, merkezi yönetişim olmadan çalışabilen akıllı sözleşmeler kullanarak küresel bir ödeme ağı olma yolunda çalışmaya devam etmek.

Ethereum Classic nedir
Ethereum Classic nedir

Ethereum Classic Ne İşe Yarar?


Ethereum Classic ne işe yarar cümlesine yanıt olarak, Ethereum Classic (ETC), merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı, açık kaynaklı bir bilgi işlem platformunun yanı sıra bir kripto para birimidir diyebiliriz. Geliştiricilerin, önceden tanımlanmış koşullara dayalı olarak belirli eylemleri tetikleyen özerk, kendi kendini yürüten kod blokları olan akıllı sözleşmeler oluşturmasına ve dağıtmasına olanak tanır.

Ethereum Classic Projesi


Ethereum Classic projesi nedir sorusuna yanıt vermek gerekirse, Ethereum Classic, akıllı sözleşmeler yürüten açık kaynaklı, merkezi olmayan, blok zinciri tabanlı dağıtılmış projedir. Ethereum Classic, ağın hacklenmesi sonucu 2016 yılında kuruldu. Orijinal Ethereum blok zinciri, orijinali Ethereum Classic ve daha yeni blok zinciri olan Ethereum olmak üzere ikiye bölündü. “Kod Kanundur” ilkesine dayanan akıllı sözleşmeler, programlandığı gibi kendi kendine çalışabilen, kendi kendini yürüten otonom dijital uygulamalardır. 

Ethereum Classic, merkezi olmayan yönetişimin avantajını sunarak akıllı sözleşmelerin yürütülmesini kolaylaştırır. Başka bir deyişle, sözleşmeler, avukat gibi üçüncü bir taraf olmaksızın icra edilebilir. Akıllı sözleşmeler, ‘if-then’ ifadelerine benzer, yani sözleşmede gerekli eylemler yerine getirilirse, yanıt veren sözleşme parametreleri tamamlanır. Sözleşme parametrelerinin yerine getirilmemesi durumunda, sözleşmenin başlangıcında belirlenen şartlara bağlı olarak bir ceza, ücret veya sözleşme feshedilebilir.

ETC Coin nedir
ETC Coin nedir

Ethereum Classic Kimin?


Ethereum Classic’in kimin olduğu da merak edilen konular arasında. Ethereum’dan fork’landığı için gerçek geliştiricileri Vitalik Buterin ve Gavin Wood olarak gösterilebilir ancak belirli bir sahibi yoktur. 

Ethereum ile Ethereum Classic Farkı


Kripto para severlerin en çok üzerinde durduğu konulardan biri de Ethereum ile Ethereum Classic arasındaki temel farkların ne olduğu. Ethereum Classic, temelde Ethereum’un bir yan ürünüdür. Ethereum Classic, Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) hack olayının bir sonucu olarak Ethereum’dan filizlendi. 2016 yılında Ethereum blok zincirinde başlatılan DAO, kripto alanı için bir risk sermayesi fonu gibi işleyen bir projeydi. DAO’nun ana konsepti, yatırımcıların fonlarının Ethereum tabanlı DAO belirteçleri ile bir havuzda toplanabilmesi ve insanların fikirlerini Ethereum topluluğuna gönderip sunabilmesiydi.

Geliştiriciler, merkezi olmayan uygulamaları (dApps) çalıştırmak için Ethereum Classic ve Ethereum’u kullanabilir. Peki dApp’ler nedir? Ethereum blok zincirinde çalışan dijital uygulamalar veya programlardır. Ethereum ve Ethereum Classic arasındaki temel fark ideolojidir. İkincisi, orijinal Ethereum blok zincirinin çekirdek kodunu korumaya kararlıdır. Ethereum’un katıksız tarihi kaydını korumada değer görenler, Ethereum Classic’in değerli bir yatırım olduğuna inanıyor.

Her iki ağ da akıllı sözleşmeler sunsa da, ETC’yi çevreleyen yukarıda bahsedilen güvenlik endişelerinin potansiyeli, yatırımcıları ETH’ye yatırım yapmaya ve Ethereum’un Classic’e kıyasla Ethereum’un akıllı sözleşmelerini benimsemeye itecektir.

Ethereum Classic Madenciliği
Ethereum Classic Madenciliği

Ethereum Classic Madenciliği Nasıl Yapılır?


Ethereum Classic (ETC) madenciliği nasıl yapılır başlığı kripto para severlerin ilgisini çekiyor. Herkesin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına ve kullanmasına izin veren akıllı bir sözleşme platformu olan Ethereum Classic’te, 11.700.000 bloktaki Thanos hard fork’undan sonra ETC’nin madencilik algoritması Ethash’ten Etchash’e değiştirildi, bu da Ethash ASIC’lerin ve NiceHash’tan kiralanan Ethash hashpower’ın yeni algoritmayı ve maden ETC’sini işleyemeyeceği anlamına geliyor. Ek olarak, ETC ağının DAG dosyasının boyutu küçüldü. Bu düşüşle birlikte 3GB ve 4GB GPU’lar ETC madenciliğine devam edemiyor.. 

Ethereum Classic, GPU madencilik makineleri ile verimli bir şekilde kazılabilirken, CPU kartlarıyla verimli bir şekilde madenciliği yapılamaz. GMiner ve NBMiner, Ethereum Classic madenciliği için popüler seçeneklerdir. 

Halihazırda bir cüzdan adresiniz yoksa, bir cüzdan adresi almanız gerekecektir. Madencilik gelirinizi almanız ve izlemeniz için bir Ethereum Classic cüzdan adresi gereklidir. Madencilik havuzu f2pool, madencilik gelirlerini günlük olarak 0.1 ETH olan ödeme eşiğine ulaşan her kullanıcıya dağıtır. f2pool’un ödeme planı %3 PPS’dir. 

Ethereum Classic Kimin
Ethereum Classic Kimin

ETC Madenciliği Bitecek mi?


Ethereum Classic’te madenciliğin bitmeyeceğini söyleyebiliriz. ETC de Bitcoin ve Litecoin gibi Proof of Work konsensüsünü kullanıyor ve bu nedenle madencilik faaliyetleri devam ediyor.

ETC Nereden Alınır?


ETC Coin alma konusunda ise yeterince plâtform mevcuttur. Ethereum Classic’e Binance, Coinbase, Huobi, KuCoin, Bithumb, Bitfinex, Kraken gibi dev borsalardan sahip olarak USDT, BTC, USD, EUR gibi işlem çiftleriyle alıp satarak kazanç sağlayabilirsiniz.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl