Yeni çıkan bir token’a hücum ettiler, Ethereum deflasyonist oldu

Kullanıcıların yeni piyasaya sürülen bir projeyle etkileşime girmek için acele etmesiyle son 4 günde toplam 11.2 bin Ether yakıldı. Protokol aynı süre zarfında yalnızca toplam 6.5 bin ETH bastığından Ethereum’un deflasyonist hale geldiği görülüyor.

Gizemli yeni proje, “Fair Crypto Foundation” tarafından piyasaya sürülen XEN token’ı gibi görünüyor. Projenin web sitesinde, Google’ın eski mühendislerinden Jack Levin tarafından kurulduğu belirtiliyor.

Kullanıcılar, işlem ücretini ödeyerek token’ı ücretsiz olarak basabiliyor, ardından yüzde 20’lik bir APY (yıllık faiz getirisi) kazanmak için token’ı stake edebiliyor. Proje, 582 bin cüzdanın token bastığını ancak arzın yüzde 3.5’ini temsil eden bin cüzdanın token’ı stake ettiğini ileri sürüyor.

Zincir içi aktivite arttı

Daha da önemlisi, kullanıcıların XEN token sözleşmesiyle etkileşime geçmek için toplam 4.1 bin Ether harcadığı söyleniyor. Token’ın ilk çıkışından bu yana sözleşme, Ethereum‘da kullanılan gazın yüzde 48’inden fazlasını oluşturuyordu.

Ethereum, Merge güncellemesinden bu yana, düşük seviyelerdeki zincir içi faaliyet ve gaz ücretleri nedeniyle enflasyonist kalmaya devam etti. Ancak, XEN token’larını basma telaşı zincir içi aktivitenin artmasına yol açarak Ethereum’u deflasyonist hale getirdi.

Kuşkusuz, Ethereum’un toplam arzı Merge’ten bu yana 7,7 bin ETH arttığından, bunun ETH’nin deflasyonist bir varlık olarak adlandırılabilmesi için daha gidilecek yolu olduğu anlamına geliyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl