Ethereum’da ucuz işlem sağlayacak Dencun geliyor

Ethereum ağında senelerdir yaşanan yüksek işlem ücreti ve tıkanma sorunlarını azaltması beklenen Dencun güncellemesine dahil olan iki önemli adımın tarihi belli oldu. Ethereum Vakfı, Sepolia ve Holesky geliştirmelerinin başarılı olması halinde, Dencun'un mart ayında ana ağa geçeceğini belirttiler.

Ethereum Vakfı, uzun zamandır heyecanla beklenen Dencun güncellemesinin testnet’leri olan Sepolia ve Holesky’nin gelecek ay tamamlanacağını duyurdu. Bu durum, güncellemenin mart ayında ana ağda olacağını gösteriyor.

Vakıftan yapılan açıklamada, “Sepolia ve Holesky’nin başarılı tamamlandığını düşündüğümüzde Dencun bir sonraki aşamada ana ağa gelecek. Sepolia 30 Ocak günü, Holesky ise 7 Şubat’ta tamamlanacaktır.” denildi.

Ethereum, merkeziyetsiz yapısı ve sürekli yaşadığı tıkanmalar nedeniyle yüksek ağ ücretleri olan bir sistem olarak biliniyor. Geliştiriciler ise Dencun geliştirmesinin ağdaki birçok ölçeklenme problemini çözeceğini belirtiyor.

Dencun güncellemesine dahil olan geliştirmelerden EIP-4844, ağın saniyede 100 bin işlemi çok daha ucuz şekilde tamamlayabilmesine yardımcı olacak. Burada ucuzlayacak asıl sistem ise 2. katman çözümleri olacak.

Bilindiği üzere Ethereum’daki aktivitenin büyük bölümü bu 2. katman sistemlerinde yer alıyor.

Düzenli olarak geliştiricilerin üzerinde çalıştığı bir sistem olan Ethereum, en büyük güncellemesini ise 2022’nin eylül ayında İş Kanıtı sisteminden Hisse Kanıtı’na geçerek yapmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl