Ethereum Devcon’da ENS rüzgarı: ENS’de neler olacak?

Ethereum topluluğu için son derece önemli olan Devcon konferansı 11–14 Ekim süresince Kolombiya’nın başkenti Bogota’da devam etti. Birçok geliştirici, topluluk üyesi, editör ve üniversite topluluğunun katıldığı etkinlikte, Ethereum çekirdek geliştiricileri konukları güncel durum ve yenilikler hakkında bilgilendiren sunumlar yaptı.

Konferansta Ethereum Name Service’in (ENS) kurucusu ve baş geliştiricisi Nick Johnson da ana sahnede sunum yaparak son güncellemeleri ve şu anda ENS’de neler üzerinde çalıştıklarını aktardı.

“ENS’niz sizi artık taşınabilir Web3 kimliğiniz olarak temsil ediyor” – Nick Johnson

ENS’nin son birkaç yıldaki yeniliklerine ve ilerlemesine genel bir bakış sunan Johnson, ENS DAO’nun merkezi olmayan yönetişime nasıl yeni yaklaşımlar getirdiğini ve ENS’nin zincir dışı altyapısının geliştirilmesi üzerine konuştu.

Öte yandan L1 dışında tutulan verilere erişimi herkes için nasıl kolaylaştırdığını ve ENS’nin L2’lere genişlemesini katılımcılara aktardı.

ENS için yeni UX geliyor

Nick’in açıklamalarına göre ENS’nin yol haritasında dikkat çekici bazı yenilikler var. Bunlardan en dikkat çekici olanı yeni UX (kullanıcı deneyimi). Geçmiş deneyimlerden yola çıkarak kullanıcıların karşılaştığı problemlerle çözecek yeni teknolojiler üzerinde çalışan ekip; daha hızlı, mobil uyumlu, yeni ve deneyimli kullanıcılar için gelişmiş UX’in kısa bir süre sonra yayınlanacağını duyurdu.

NameWrapper yakın zamanda çıkacak

Sunum içerisinde uzun süredir beklenen “ENS Name Wrapper” hakkında da konuşan Nick, NameWrapper’ın yakın zamanda çıkacağını paylaştı. Devcon’dan eli boş dönmeyen ENS ekibi Mainstream ödülü de kazandı.

ENS ekibi kartları ile herkesten tam not aldı

ENS ekibi, Devcon ziyaretçileri için sürpriz ENS kartlarını duyurarak konferansta dikkatleri üzerine çekti. Kartlar, Bogota’da yüksek talep sonucu uzun kuyruklara neden oldu. Paylaşılan sitede ana sayfaya giderek kaydolan katılımcılar, ENS standında kartını aldı. ENS x POAP x IYK iş birliği ile kart alan kişiler, POAP’ta tanıştığı kişinin NFT’sini kaydetmek için cep telefonunun NFC’si (kablosuz veri aktarımı yöntemi) ile gelen karta dokunarak konferans içerisinde etkileşimi artırdı.

NameWrapper nedir?

NameWrapper; ENS alan adlarının ERC-1155 token’ları olarak kullanılmasına izin veren bir yükseltmedir. Bu alan adlarını ERC-1155’e uyumlu hale getirmek, söz konusu standardı destekleyen herhangi bir cüzdanda görüntülenmesine, aktarılmasına veya takas edilmesine imkan tanıyacak. Alan adları için daha iyi izin denetimi ve daha tutarlı API desteği sağlayan bu yükseltme, uzun zamandır bekleniyordu. Devcon Bogota’da açıklama yapan ENS geliştirici lideri Nick, NameWrapper’ın yakında çıkacağını duyurdu.

Ethereum Haberleri
DeFi Haberleri

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl