SEC’nin spot Bitcoin ETF’lerine onay vermesinin ardından gözler Ethereum ETF başvurularında. Son olarak bugün yönetimi altında 1.5 trilyon dolar değerinde varlık bulunan Franklin Templeton şirketi de spot Ethereum ETF başvurusu yaptı. Şu ana kadar 8 ayrı şirket Ethereum için başvurdu. Bu şirketler arasında BlackRock ve Fidelity gibi devler de yer alıyor.

Onaylandığı takdirde ETF’in ETH fiyatı için önemli bir katalizör olacağı düşünülüyor. Bitcoin’in ETF onayı yaklaştıkça fiyat artışı yaşaması, Ether’de de benzer bir beklenti oluşturuyor. Bu noktada Ethereum ETF kararlarının ne zaman verileceği merak ediliyor.

Analistler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ethereum ETF başvuruları için 23 Mayıs 2024 tarihine kadar karar alacağını düşünüyor. Bu tarihin önemi, en erken başvuru yapan şirket olan VanEck için değerlendirme sürecinin son günü olması. SEC’nin Bitcoin’de olduğu gibi son tarihe kadar bekletip rekabeti sağlamak adına o tarihte tüm başvurulara aynı anda onay vermesi bekleniyor. Bloomberg ETF analistlerine göre, Ethereum ETF’leri için onay ihtimali yüzde 70 olarak görünüyor. SEC’nin reddetme ihtimali gözardı edilmiyor.

Öte yandan İngiliz bankası Standard Chartered’ın analistleri de onay beklediklerini ifade etmişlerdi. Analistler, yayımladıkları raporda, “ABD’deki Ether ETF’leri için 23 Mayıs’ta onay bekliyoruz. Bitcoin ETF’leri nasıl 10 Ocak’ta toplu halde kabul edildiyse, Ether ETF’leri için de aynısı geçerli olacaktır. Eğer Ether, Bitcoin’in yolundan giderse ETH fiyatı 4 bin dolara ulaşabilir.” yorumunu yapmışlardı.

Ethereum ETF başvurularının onaylanmasının altcoin’leri de olumlu etkileyeceği değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ETF nedir?

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl