Ether ETF’leri için kritik hafta başladı: Ya onay ya ret

Kripto para dünyası SEC'nin vereceği Ether spot ETF kararlarına odaklanırken, aylardır beklenen hafta ise geldi çattı. Kurum, bu hafta ARK Invest ve VanEck şirketlerinin başvuruları için mutlaka onay ya da ret kararı vermek zorunda… Bu durumun diğer şirketlerin gelecekteki kararları için de belirleyici olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) 10 Ocak günü tarihi bir karar vererek onayladığı Bitcoin spot ETF’lerinin ardından, finans dünyası şimdi de Ether spot ETF’lerine odaklandı. Bu zamana kadar yapılan başvurulara ne ret ne de onay kararı veren ve tüm talepleri erteleyen SEC’nin ise artık buna (en azndan 2 şirket için) hakkı kalmadı!

İki şirket için kader haftası

SEC, bu hafta itibarıyla iki şirketin Ether spot ETF başvurusu hakkındaki son kararı vermek zorunda… Kurum 23 Mayıs perşembe VanEck, 24 Mayıs cuma da ARK Invest şirketinin yaptığı Ether spot ETF başvurularıyla ilgili son kararı açıklayacak. Bu iki şirket dışında da BlackRock’tan Fidelity’ye, Franklin Templeton’dan Grayscale’e kadar birçok firmanın başvurusu daha bulunuyor. Bu başvurularla ilgili verilmesi gereken son kararların tarihleri ise haziran ayından ağustosa kadar uzuyor.

Toplu karar vermesi bekleniyor

Uzmanlar ve ETF analistleri ise Ether spot ETF’leri konusunda Bitcoin spot ETF’leri kadar umutlu değiller. SEC başkanı Gary Gensler’ın kripto paralara olan olumsuz bakış açısı, Ether’in Bitcoin kadar benimsenmemiş olması, bir emtiadan ziyade menkul kıymet olarak görülmesi ve arkasında yine Bitcoin kadar politik desteğin de olmaması önemli dezavantajlardan… SEC’nin ise son dönemde uyguladığı toplu karar verme politikasını devam ettirmesi bekleniyor. SEC, 10 Ocak’taki Bitcoin spot ETF kararında da tüm şirketlere yanıt vermek zorunda değildi ama firmalar arası ayrım olmaması ve bazılarına avantaj sağlanmaması adına bu yola gitmişti. İşte burada da VanEck ve ARK Invest için karar verilecek olsa da kurumun, toplu bir ret ya da onay vermesi bekleniyor.

SEC’nin; BlackRock için 7 Ağustos, Grayscale için 18 Haziran, Fidelity için 3 Ağustos ve Brezilyalı fon yöneticisi Hashdex için de 30 Mayıs’a kadar son bir karar vermesi gerekiyor.

Staking “sorunu” ne olacak?

Son olarak geçtiğimiz hafta ARK Invest firması Ether spot ETF başvurusunun içeriğinden staking planlarını çıkarmıştı. SEC’nin, staking hizmetlerini de bir menkul kıymet olarak gördüğü biliniyor. Bu durum Ether ETF’leri konusuna kurumun olumsuz yaklaşmasının baş sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

SEC’nin staking hizmetleri konusunda da Coinbase borsasıyla olan dava süreci de devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, Kraken borsası da SEC ile anlaşarak staking hizmetlerini sonlandırmıştı. Coinbase ise bu konuda diretiyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl