Ethereum Vakfı, ETH 1.0 ve ETH 2.0 terimlerini kaldırdı

Ethereum Vakfı, blok zinciriyle ilgili bazı terminolojik kafa karışıklıklarını ortadan kaldırmak amacıyla "Ethereum 1.0" ve "Ethereum 2.0" gibi terimleri artık kullanmayacaklarını açıkladı. Bu iki terimin yerine ise sırasıyla "uygulama katmanı (execution layer)" ve "fikir birliği-konsensüs katmanı (consensus layer)" kelimeleri kullanılacak.

ethereum

Ethereum’da, gelecekte oluşabilecek muhtemel bir karışıklığı önlemek hedefiyle “Ethereum 1.0” ve “Ethereum 2.0” terimleri yeniden adlandırıldı. .

Yeni Ethereum terminolojisi

“Ethereum 1.0” olarak bilinen “yürütme katmanı”, bugün Ethereum olarak bilinen Proof-of-Work yani iş kanıtı blok zincirini ifade ediyor. İki blok zincirinin birleştirilmesinden sonra konsensüs süreçlerini devralması amaçlanan Proof-of-Stake Beacon Chain ise bundan sonra “konsensüs katmanı” olarak bilinecek. Bu yöndeki en kritik adım da, şu anki “Proof-of-Work” zincirinin “Proof-of-Stake” zinciriyle birleşecek olması… “Birleştirme (merge)” olarak da bilinen ve uzun zamandır Ethereum topluluğu tarafından heyecanla beklenen bu adım için şu an hedeflenen tarih ise Haziran 2022 olarak görülüyor.

Bilindiği üzere hisse kanıtı konsensüs mekanizması, işlemleri doğrulamak için, fonlarını ağda stake edecek doğrulayıcalara ihtiyaç duyuyor. Bu geliştirmeyle ölçeklenebilirliğin ciddi şekilde artması, işlem ücretlerinin ise yine ciddi oranda azalması bekleniyor.

Ethereum Vakfı’ndan yapılan açıklamada ise vâr olan terimlerin yeni kullanıcıların kafalarını karıştırma ihtimalinin bulunduğu belirtildi ve ETH 1.0’ın, ETH 2.0’ın gelmesiyle yok olacağı intibasının oluştuğu yazıldı. Bunun doğru olmadığı aktarılırken, bu sene güncellemenin gerçekleşmesiyle, ETH 1.0 ya da ETH 2.0 diye, 2 ayrı ağın ya da konseptin olmayacağı bilgisi verildi:

“İkisi, Ethereum olarak bilinen ağın ayrı, ancak ayrılmaz bileşenleri olacaktır.”

Dolandırıcılığın da önüne geçilmek isteniyor

Öte yandan terminolojide yapılan değişimin bir başka amacının ise dolandırıcılıkları önlemek olduğu belirtildi. Son dönemde birçok kötü niyetli kişi ya da oluşumlar, kullanıcıların terimlerle ilgili kafa karışıklığından yararlanmak istiyorlar. Bu tür aktörler, Ethereum kullanıcılarının coin’lerini ETH 1.0’dan 2.0’a geçirmek zorunda oldukları algısını oluşturarak, kişilerin fonlarını belli adreslere göndermelerini talep ediyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl