Ethereum (ETH), kendi blok zincirinde geçilmeye çok yakın

Bir kripto para araştırmacısına göre, ERC20 token'ları, Ethereum ağında baskın hâle gelip ETH'yi geride bırakmaya giderek yaklaşıyor.

Kripto para araştırma şirketi Messari’den araştırmacı Ryan Watkins, ERC20 token’larının Ethereum’da saklanan toplam değerin yüzde 50’sine yaklaştığını belirterek “ETH, kendi blok zincirinde geçilmeye giderek daha yakın oluyor.” diyor.

Watkins, bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin büyük olasılıkla stabil kripto paralara karşı ETH değerindeki büyümeye bağlı olacağını açıkladı.

Kaynak: Twitter/Ryan Watkins

Ayrıca Watkins, son iyi yılda Ethereum blok zincirinde değerin saklanma ve aktarılma biçiminde tam bir dönüşüm yaşandığını, saklanan varlıkların Ethereum’daki değerde görülen bu değişimin sadece bir tarafı olduğunu ifade etti. Araştırmacı, diğer tarafın ise değer aktarımlarında kullanılan varlıklar olduğunu belirtti. Buna göre, son 12 ayda Ethereum ağında toplamda 433 milyar dolarlık işlem yapılırken bunun 279 milyar dolarını stabil kripto paralar, 133 milyar dolarını Ether ve 20 milyar dolarını ise diğer ERC-20 token’ları oluşturdu. Diğer yandan mevcut gidişata göre, 2020 yılı 375 milyar dolarlık stabil kripto para, 133 milyar dolarlık Ether ve 27 dolarlık ERC-20 token’ı işlemleri ile tamamlanacak.

Kaynak: Twitter/Ryan Watkins

Watkins, ETH’nin bir ödeme aracı olarak azalan rolünün en azından uzun vadede ETH için olumlu olmayabileceğini belirtiyor. Bununla beraber araştırmacı, ETH’nin merkeziyetsiz finanstaki (DeFi) kullanımının Ethereum platformunun birincil değer deposu olarak konumunu sağlamlaştırmaya yardımcı olduğunu ifade ediyor. ETH’nin Ethereum finansal sistemi (DeFi) için rezerv varlık olduğunun altını çizen Watkins, Ethereum’da ETH dışı varlıkların artan kullanımının ETH üzerindeki uzun vadeli etkilerine bakılmaksızın öngörülebilir gelecekte olumlu olduğunu ileri sürdü.

Ethereum’un önünde şimdi büyük bir sınav var. Piyasa değeri ile Bitcoin’den sonra en büyük kripto para, Ethereum 2.0 ile birlikte baştan aşağı yenilenecek. Ethereum 2.0’ın önümüzdeki aylarda piyasaya sürülmesi ile Ethereum’un saniyedeki işlem kapasitesinin 12-15’lerden 2000’lere ulaşacağı belirtiliyor. Bu geçişin başarılı olması, şüphesiz Ethereum’a ve muhtemelen ETH’ye çok şey kazandıracak. Başarısız olması da bir o kadar kaybettirebilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl