Ethereum kurucu ortağı: Facebook’un Libra’sı insanlık karşıtı bir konu

Ethereum'un kurucu ortağı Joseph Lubin, Twitter'da Facebook'un Libra projesiyle ilgili fikirlerini paylaştı.

Ethereum‘un kurucu ortağı Joseph Lubin, Twitter’da Facebook’un Libra projesiyle ilgili fikirlerini paylaştı.

Lubin, çok tartışılan Libra projesiyle ilgili fikirlerini paylaşan ve kripto dünyasında yer alan son isim denilebilir. Tecrübeli isim sözlerine Libra’nın da içinde olduğu Blockchain dünyasının deneme yanılma yoluyla ilerlediğini belirtti ve şöyle dedi:

“Bu dünyada işe yaramayan ise Facebook tarafından, Facebook tarzıyla yönetilen bir Blockchain projesidir”

Lubin‘e göre; sabit paraları araştırmak, özellikle global para sistemlerine meydan okunduğu bir dönemde çok önemli. Blockchain teknolojisi bu konuda ciddi çözümler sunuyor. Lubin, Facebook’un Libra projesine dahil olmaması durumunda ise projenin çok da ilgi çekmeyeceğini düşünüyor.

“Libra gibi projeler aslında tartışma konusu bile olmamalı. MakerDAO ve JPMorgan gibi şirketler de artık benzer projeler konusunda çalışıyor.”

Lubin ayrıca Libra gibi bir projeye Facebook’un liderlik etmesinin de sorunlu olduğunu ekliyor ve 2.3 milyarlık kullanıcı kitlesinin kişisel ve özel bilgilerinin takip edilip kullanılmasının doğru olmadığını belirtiyor:

“Negatif bir etken olarak Facebook kitleler için sosyal manipülasyon silahı haline geldi.”

Ethereum kurucu ortağı, Libra Birliği ile birlikte Facebook’un amacının, tüm dünyada var olan kullanıcılarını kendi ödeme ve para sistemine çekerek dev bir iş ve coğrafya fırsatı elde etmek olduğunu söyledi ve şöyle dedi: “Bu bir güvensizlik meselesi değil, bir insanlık dışı mesele”

Facebook tarafından yapılan tüm ters yönde açıklamalara rağmen Lubin sosyal medya devinin, en sonunda reklam teknolojisinden elde ettiği derin ve bireyselleşmiş verilerin, Calibra cüzdanındaki kişisel finansal işlemlere ve bu işlem geçmişlerine aktarılacağını düşünüyor ve diğer platformlardan gelen verilerin cüzdana entegre edilir edilmez bunun yapılacağını belirtiyor.

“Daha sonra bu harcama ve finans verileriyle daha fazla değer üretebilirler. Bu Facebook’un çekirdeğinin çalışma tarzıdır. Facebook insanları bir araya getirir. Ayrıca insanların farklı verilerini de tek bir profilde toplar, bu da rahatça paraya çevrilebilir”

Lubin ayrıca, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in “finansal katılımı artırma” ve “bozuk bir finansal sistemi düzeltme” gibi Blockchain sistemlerinin aşina olduğu terimlerle ilgili olarak Libra hakkında nasıl konuştuğundan da bahsetti.

Teknoloji adamı, Libra’nın dev şirketlerin katılımıyla amaçlarına nasıl ulaşacağının da çok net olmadığını söyledi ve şöyle ifade etti:

Libra projesi büyük teknoloji oyuncularının, internetin gelecekteki durumuna kendilerini sokmaya çalışma durumudur.”

Lubin, geleceğe yönelik vizyonda, bugünün en büyük ve dürüst olmayan Web 2.0 şirketlerinin hâkimiyetinde bir düşüş olduğunu belirtti.

Web 3’ün daha çok kullanıcı odaklı olacağını, “kullanıcıyı en sonunda kullanıcı deneyiminin merkezine koyduğunu” da sözlerine ekledi. Lubin ayrıca Zuckerberg’in konuşmasının kendisini Libra projesinin Facebook’tan bağımsızlığına ikna etmediğini, aynı zamanda Birliğin amaçları doğrultusunda yenilikçi işler çıkarmadığını söyledi.

Lubin “Dağıtılmış cüzdan ve açık cüzdanların amaçlarına ulaşması konularında somut hiçbir şey söylemedi. Önemli bir ayrım: Blockchain, kripto para değildir. Biz para, kimlik ve veriler etrafında yeni bir sistem yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Facebook CEO’su konuşmasında, durgun finansal sistemin birçok insanın ihtiyacına yönelik hizmet etmediğini söylemiş ve diğerlerinin de farklı şeyler yaptığını görmeyi dilediğini sözlerine eklemişti.

Lubin, Zuckerberg’in ilk sözleriyle aynı fikirde ancak başkalarının da inovasyon ve yeni şeyler yapmaya çalışan girişimlerinin olduğu konusunda ısrar ediyor:

“Mesela, DAI, USDC, USDT gibi sabit fiyatlı enstrümanlara bakın. Çok değişken koşullarda bile sabit kalabildiler. Bu projelerle ilgili zaten çok ciddi bir momentum sağlandı. Ethereum üzerinde de, herhangi bir Blockchain ağından daha fazla geliştiriciye sahip olan birçok proje üretildi.

Ethereum kurucu ortağı, teknolojinin potansiyelinin Ethereum üzerinde, Libra’da olduğundan çok daha iyi görüleceğini belirtti.

Ethereum geliştiricileri adına da konuşan Lubin, bitik finansal sistemi düzeltmek ya da bunun yeniden inşaasında yer almak isteyen herkesin kendileriyle bu deneysel çalışmalarda yer alabileceğini söyledi. Direkt olarak Zuckerberg’i hedef alan Lubin, “Mark, merkeziyetsiz teknolojiyi aşağı çekmek yerine zaten binlerce insanın ilerleme sağladığı bir projede neden birlikte çalışmayalım?”

Lubin ayrıca bugünün duvarlarla çevrilmiş olan internetini reddedip, insanların kişisel bilgilerinin üzerine daha fazla kontrol sahibi olduğu, daha açık ve merkeziyetsiz bir ağ yaratmayı önerdi ve “İnsanların önünü bu şekilde açabiliriz” dedi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl