Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Ethereum tabanlı ponziye devletin uyarısına rağmen para yağıyor

Filipinler devletinin Ethereum tabanlı bir dApp olan Forsage'a karşı uyarısına aldırış edilmemiş görünüyor. Bu ponzi planına sadece 30 günde ETH ile 35 milyon dolardan daha fazla para aktarıldı.

scam

Ethereum tabanlı bir dApp (merkezi olmayan uygulama) olan ve Filipinler Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından “Ponzi planı” olarak nitelendirilen Forsage’a büyük miktarda para yatırılmaya devam ediliyor.

Forsage, Bitconnect ve Onecoin’e benzer şekilde insanlara oldukça cazip getiriler vadediyor. Uygulama şu şekilde çalışıyor:

  • 0.05 ETH yatırılarak katılım sağlanıyor
  • Daha sonra davet edilen her kullanıcının ödediği 0.05 ETH’nin yarısı olan 0.025 ETH davet edene gönderiliyor
  • Kalan miktar ise piramitte daha yüksek seviyelerde yer alanlara gönderiliyor

Filipinler tarafından yapılan uyarıda, kullanıcılara uygulamayı kullanmayı derhal bırakmaları tavsiye edildi fakat dünyanın hemen her yerinde haber olan bu duyuruya aldırış edilmemiş görünüyor. DappRadar verilerine göre, sadece son 30 günde Forsage’ın akıllı sözleşmesi, 35 milyon 200 bin dolarlık ETH aldı.

Forsage’ın arkasında kim veya kimler olduğu bilinmiyor. Zaten projenin internet sitesinde de “Herkesin başarısı kendisine bağlıdır. Forsage platformunda risk yoktur. İlk üyelik masrafınızı tazmin etmek için bir kişiyi davet etmeniz yeterlidir.” deniyor.

Bugünlerde herkes DeFi’nin Ethereum üzerinde yarattığı baskıyı konuşurken Forsage, Ethereum’un en büyük kabusuna dönüşebilir. Forsage gibi bir piramit yapının sürdürülemez olduğu aşikar. Bir noktada katılımcıların yanı sıra ekip üyeleri, Ethereum’un fiyatını yeni düşük seviyelere indirebilir. PlusToken’ın çekirdek ekibinin tutuklanmasından sonra gelen devasa kripto para satışı ve buna bağlı olarak fiyat düşüşleri, Forsage’da da tekrar edebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl