Ethereum için olağanüstü prim oranları yine devrede

Grayscale Ethereum Trust (ETHE), spot fiyatların büyük bir çıkış yakalamasından birkaç gün sonra %465'lik bir prime ulaştı.

ETH’nin spot fiyatı, 15 Şubat 2020’de yeni bir yıllık zirveyle 289 dolar oldu. 10 gün sonra da Grayscale Ethereum Trust’ın hisse başına piyasa fiyatı muhtemelen kurumsal yatırımcıların talebi nedeniyle 143 dolara kadar yükseldi.

%465’lik prim, mevcut hisse başına 0.09464578 olan 1 ETH’yi 1518 dolar değerine çıkardı. Bu beklenmedik yüksek prim, özellikle dünkü çöküş göz önüne alındığında, kurumsal yatırımcıların dijital para birimlerine büyük bir adım attığına işaret ediyor.

Grayscale uzun zamandır kurumlar arası dijital para yatırım yarışına liderlik ediyor. Çoğu kurumsal yatırım platformu gibi Grayscale de, yatırımcıların ellerinde dijital para tutmadan onların avantajlarından yararlanmalarını sağlayan çok çeşitli yatırım araçları sunuyor.

Bu artışın normal olmamasının nedeni yalnızca, Grayscale’in Bitcoin Trust’taki (GBTC) prim oranıyla karşılaştırıldığında anlaşılabilir. Bitcoin, hem perakende hem de kurumlar için en çok aranan yatırım varlığı olmasına rağmen, GBTC büyük bir prim artışı görmedi.

ETHE’nin fiyatı ve net varlık değeri, kaynak: Grayscale

Buna karşılık, Ethereum’un dalgalanması ise daha çok izole bir olaydı. Grayscale, 2019’un ortalarında yatırım araçlarına ilk kez Ethereum’u eklediğinde, kurumların bu kripto paraya olan yakınlığı ortadaydı. Bir süre sonra ETHE’nin hisse başına piyasa fiyatı 526 dolara yükseldi ve bu 1 ETH’yi 5.557 değerine çıkardı. Bir başka deyişle, kurumsal yatırımcılar 1 ETH için 5557 dolar ödemeye açıktı. Bu da akıllı sözleşmeler platformu Ethereum’a olan talebi net şekilde gösteriyor.

Net varlık değerine göre ETHE primi, kaynak: Grayscale

27 Şubat 2020 tarihi itibariyle ETHE’nin yönetim altındaki toplam varlıkları 171.4 milyon dolar. Bu, 2.6 milyar dolarlık GBTC’ye kıyasla çok geride kalıyor.

Ayrıca Şubat 2020 itibariyle Ethereum’un Google aramalarındaki artışı da kripto paraya olan ilgiyi kanıtladı.

Kurumsal yatırımcıların ilgisinin artması, Grayscale’in yatırım araçlarıyla ilgili olabilir. Grayscale ürünleri, yatırımcıların onları tutma zorluğuna ve riskine katlanmadan kârlarını elde etmelerine olanak sağlıyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl