Ethereum geliştiricisinden açıklama: Kasım, beklenen ay olabilir

Uzun zamandır beklenen ve birçok kez ertelenen Ethereum 2.0 güncellemesi, bir geliştiricisine göre Kasım ayında karşımızda olabilir.

2592 0
ethereum

Ethereum altyapı kurucusu Prysmatic Lab ile çalışan bir geliştirici olan Raul Jordan, Ethereum 2.0’a giden uzun yoldaki son güncellemeleri özetleyen bir yazıda, çeşitli güvenlik kontrolleri ve kullanıcı deneyimi iyileştirmelerinin gerçekleşmesi durumunda, Kasım ayının güncelleme için iyi bir tarih olarak gözüktüğünü söyledi.

Ancak Ethereum blok zincirinin ana güncellemesi olan Ethereum 2.0 kısa vadede karşımıza çıkacak gibi gözükmüyor. Ethereum blokzinciri şu an saniyede 14 işleme izin veriyor ve ağ kullanım seviyesi yüzde 97 civarında. İşlem ücretlerinin de rekor seviyede olduğu düşünüldüğünde blokzincir adeta patlamanın eşiğinde!

Küçük işlemleri gerçekleştirmek için bile pahalı olduğu söylenen ve bu konuda eleştirilen Ethereum, bu yaz müthiş bir patlama yapan DeFi, yani merkeziyetsiz finansa yatırılan 8 milyar dolar sebebiyle sınırlarını iyice zorladı.

Saniyede 100 bin işlem hızı

Ethereum 2.0 ise tüm bu sorunları çözmeyi vadediyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, güncellemeyle işlem hızının saniyede 100.000’e çıkacağını belirtiyor. 2.0 ayrıca enerji yoğunlu olan iş kanıtı’ndan (proof of work) hisse kanıtı’na geçecek (proof of stake). Ethereum Vakfı araştırmacısı Justin Drake, senelerdir sürekli olarak ertelenen Ethereum 2.0 için Kasım ayını hedef göstermiş ancak Buterin ve diğer geliştiricileriden bu duruma itiraz gelmişti. Drake daha sonra Ocak 2021’in daha muhtemel olduğunu belirtmişti.

Şu anda Ethereum 2.0, vakıf tarafından oluşturulan ve ana ağdan önce sanal alan görevi gören bir ağ olan Medalla testnet’inde bulunuyor. Ağustos ayında çöktükten sonra düzeltilen testnet sorunsuz çalışıyor gibi görünüyor. Geliştirici ekip de, Eth 2.0 istemcisi Prysm için ikinci güvenlik denetimini Trail of Bits’i kullanarak başlattığını duyurmuştu. İlk denetim için Quantstamp kullanılmıştı. Jordan konuyla ilgili olarak, “Optimizasyon uğruna, bazen belirli yerlerde spesifikasyonlardan sapıyoruz ve bu denetim yaklaşımımızın güvenliğini belirlemeye yardımcı oluyor. Mainnet’e girmek, eth2 istemcilerimiz için 2 tam kod denetimi yaptırmak, iyileştirmenin yollarını belirlememiz açısından kritik öneme sahip” dedi.

Yol haritasındaki diğer iyileştirmeler arasında Ethereum node’larının, “işe yaramayan eşlere” oranla “iyi davranan eşleri” tercih etmesi, diğer blokzincirleriyle çalışabilmesini engelleyen hataların düzeltilmesi ve ETH 2.0 API’lerini Prysm istemcisine entegre etmek de bulunuyor.

Kamu şeffaflığını sağlamak amacıyla ekip, ETH 2.0 ana ağını başlatmak için tamamlanması gereken görevlerin bir listesini yayınladı.

İşte o liste:

  • İkinci güvenlik denetimi
  • İstemci çalışabilirliği için Prysm’de eth2.0-apis standardının uygulanması
  • Prysm’de gönüllü çıkışları tamamlama
  • Prysm için kapsamlı bir web kullanıcı arayüzü
  • Ana ağa gitmeden önce Fuzz testi ve önemli hataları çözme
  • Slasher geliştirmeleri
  • Anahtarları eth2 istemcileri arasında taşımak için ortak slasher koruma formatı
  • Zayıf öznellik senkronizasyonu
En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Katkıda Bulun