Sosyal mühendislik hileleriyle 21.000’den fazla ETH çalındığı tespit edildi

Siber güvenlik şirketi Kaspersky, sosyal mühendislik hileleri aracılığıyla 21.000'den fazla ETH çalındığını tespit ettiklerini bildirdi.

Cointelegraph’da yer alan habere göre, siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın güvenlik uzmanları, siber suçluların geçtiğimiz yıl boyunca sosyal mühendislik şemalarıyla 21 binden fazla Ethereum (ETH) (yaklaşık 10 milyon dolar değerinde) çaldıklarını buldular.

Kaspersky Lab, dolandırıcıların sahte internet siteleri ve e-cüzdan numarası içeren dolandırıcılık e-postaları kullanarak özellikle ICO’yla ilgilenen yatırımcıları hedef aldıklarını belirtti.

Örnek olarak Switcheo ICO’sunun örnek gösterildiği raporda, suçluların ICO ile ilişkili olduğu iddia edilen bir Twitter hesabına sahte bir teklif göndererek 25 bin dolar değerinde kripto para çaldıkları belirtildi.

Başka bir sosyal mühendislik dolandırcılığı ise mağdurlara daha sonra aynı kripto para biriminden daha yüksek bir ödeme sözü verilip kandırılarak kripto para toplanması.

Rapor, sahte sosyal medya hesaplarının bu dolandırıcılıklar için oldukça yaygın bir şekilde başvurulan bir yöntem olduğunu belirtiyor.

Kaspersky Lab’ın lider web içerik analisti Nadezhda Demidova’ya göre, saldırı modelleri gelişmeye devam ediyor ve bu durum kolayca korunmayı imkansız kılıyor. Demidova ayrıca kripto para kimlik avının diğer kimlik avı saldırılarından sıyrıldığını, çünkü dolandırıcıların milyonlarca dolar kazanabileceğini belirtti:

“Suçluların başarıya ulaşması, insan faktöründen yararlandıklarını gösteriyor. Kullanıcı davranışlarından yararlanmak her zaman siber güvenlikteki en zayıf bağlantılardan biri olmuştur.”

Geleneksel olarak virüs, truva atı ve fidye yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlara karşı, insanları korumaya odaklanan Kaspersky Lab, daha şimdiden kripto paraları içeren suç davranışlarına dikkat çekiyor.

→  BİNANCE’DEN DÜNYANIN İLK MERKEZSİZ BANKASINA YATIRIM

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl