Ethereum için fork tartışmaları sürüyor: “Bu bir tuzak!”

Dün Güney Kore'de katıldığı bir konferansta, Merge'ün ardından bazı madencilerin Ethereum'da çatallanmaya gitme ihtimalleri konusunda yorumlarda bulunan Vitalik Buterin'in "Çabuk para kazanma yolu" değerlendirmesi büyük ses getirirken, birçok uzman da yine ETHPoW'un bir perakende yatırımcı tuzağı olduğu konusunda görüş dile getirdi.

Ethereum‘da ünlü madenci Chandler Guo tarafından desteklenen PoW sistemi konusunda uzmanlar uyardılar ve gerçekleşecek durumun özellikle perakende yatırımcılar için bir tuzak olabileceğini belirttiler. Birçok geliştirici ve yatırımcı, dün Vitalik Buterin’in söylediği, “Destek verenler sadece çok çabuk para kazanmak isteyenler ve borsalar…” sözüne katıldıklarını dile getirdiler.

“Geçmişten ders alınmamış”

Girişim sermayesi şirketi Variant’ta yatırım araştırmaları yöneticisi olan ve ismini gizli tutan Pseudotheos takma adını kullanan kişi, şunları söyledi:

“ETH PoW çatallanması konusunda umudu olan insanlar aslında bizim geçmiş 10 yıldaki konsensüs hard-fork’larından hiçbir şey öğrenmediğimizi net olarak gösteriyor. PoW çatallanmaları üzerindeki neredeyse her akıllı kontrat mutlaka bir ölçüde dağılır.ETH PoW, perakende yatırımcılar için bşr yuzak olmaktan öteye gitmez”

Merge gerçekleşmezse ne olacak?

Eleştirilerin yanında, bir grup ise Merge’ün gerçekleşmemesi durumunda da PoW konsensüsünün kullanışlı olabileceğini ifade ediyor. Ancak, yine anonim bir uzman bu konudaki yorumlara karşı çıkıyor. Paradigm’da araştırma ve strateji görevlisi olan Flashbots takma adını kullanan bir uzman konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Merge konusunda işler istenildiği gibi gitmezse, güncelleme gecikir, ertelenir. Sonra da problemler çözüldükten sonra Merge o zaman gerçekleşir. Yani birkaç hafta sonra…”

“Şu anda işlem tekrarı koruması yok”

Coinbase’de cüzdan mühendislik yöneticisi olan Pete Kim ise, çatallı zincirle etkileşime girmenin önemli riskler içerebileceğini söyledi:

“Şimdiye kadar, işlem tekrarı koruması için zincirin kimliğini değiştirme konusunda bir plân olduğunu görmüyoruz. Dolayısıyla bir zincir üzerinde yapılan herhangi bir şey, diğer zincir üzerinde de tekrarlanabilir. Bu da fonların kaybı anlamına gelir”

ETC fiyatında gözle görülür artış

Bilindiği üzere daha önce birçok sert çatallanma yaşayan Ethereum’da en ünlü ayrışma Ethereum Classic ile gerçekleşmişti. 2016 yılındaki DAO hack olayının ardından, yoğun tartışmalar arasında Ethereum Classic ortaya çıkmış ve çatallanmaların en güçlüsü olarak da hayatına devam etmişti. ETC’nin şu anda da yaklaşık 5.5 milyar dolarlık piyasa hacmi bulunuyor. Merge yani Birleşme yaklaşırken de, madencilerin, PoS ile birlikte artık işe yaramayacak olan makinelerini ETC’deki PoW sistemine geçirme düşünceleri ön plana çıkıyor. Bu durum da ETC’nin son bir ayda 25 doların altındaki bir fiyattan, 40 doların üzerine çıkmasını sağladı.

Chainlink destek vermeyeceğini açıkladı

Şunu da belirmek gerekir ki, ETC ile olan hard-fork dönemiyle şimdiki zaman kesinlikle aynı değil. Artık Ethereum üzerinde milyarlarca dolarlık bir merkeziyetsiz finans endüstrisi de bulunuyor. Ethereum Classic’in ortaya çıktığı dönem böyle bir durum söz konusu değildi. Bu DeFi endüstrisinin içinde birçok projenin yanında sabit coin’ler gerçeği de bulunuyor. Ancak DeFi sadece sabit coin’lerle de yürümüyor! Birçok DeFi projesi işlevlerine devam edebilmek için fiyat oracle’larına dayanıyor. En büyük oracle ağ sağlayıcılarından biri olan Chainlink de aslında PoW merkezli bir çatallanmayı desteklemeyeceğini açıklamıştı.

Bilindiği üzere TRON kurucusu Justin Sun’ın desteğini almış olan Poloniex borsası, Tron blok zinciri üzerinde ETHW adlı bir de token çıkardı. Token yaklaşık 120 dolardan işlem görüyor.

Bir başka borsa BitMEX ise dün yaptığı açıklamada bugün itibariyle Tether-kaldıraçlı olacak şekilde ETHPoW vadeli sözleşmeleri başlatacağını duyurmuştu.

stETH fiyatı neden düşüyor?

Çatallanma konusundaki bir başka ilginç nokta ise “Lido staked ether (stETH)”de yaşanıyor. ETH ile aslında aynı fiyatta olması gereken stETH’nin fiyatı son günlerde düşüyor. Uzmanlar ise buradaki düşüşün sebebinin, çatallanmış bir stETH’nin değersiz olacağı düşüncesiyle yapılan satışlardan dolayı olduğunu belirtiyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl