JPMorgan’ın Ethereum’un gizlilik teknolojisini test ettiği ortaya çıktı

JPM Coin adında bir kripto para geliştiren ABD'nin en büyük bankası JPMorgan Chase'in Ethereum'un sıfır bilgi kanıtına dayalı gizlilik teknolojisini test ettiği ortaya çıktı.

ABD’nin en büyük bankacılık kuruluşu JPMorgan Chase’in CEO’su Jamie Dimon’ın Bitcoin’in büyük bir hayranı olmadığı biliniyor. Dimon, geçmişte birçok defa Bitcoin’in aleyhinde sert açıklamalar yapmıştı.

Bununla beraber banka, geçtiğimiz ayın 14’ünde kendi kripto parasını geliştirdiğini duyurdu. JPM Coin adı verilen kripto para, Ethereum tabanlı olarak tasarlandı ve JPMorgan’ın kendi özel blok zincirinde çalışacağı bildirildi.

CoinDesk’te yer alan habere göre, JPMorgan Ethereum’un sıfır bilgi kanıtına (zero-knowledge proof) dayalı yeni bir gizlilik teknolojisi olan AZTEC’i test ediyor.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, şifrelerin taraflar arasında paylaşılmadığı bir gizlilik protokolü olan sıfır bilgi kanıtının kripto para dünyasındaki en heyecan verici gelişme olduğunu düşünüyor.

Ayrıca Google’ın kurucusu Sergey Brin de bu teknolojinin ‘akıllara durgunluk veren’ bir potansiyele sahip olduğunu söylemişti.

JPMorgan’ın araştırdığı sıfır bilgi kanıtına dayalı AZTEC protokolü, halihazırda Ethereum tabanlı bir sabit kripto para olan Maker DAI tarafından kullanılıyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl