JP Morgan’dan rapor: “Ethereum neden iyi performans sergiliyor?”

Son haftalarda Bitcoin’de sabit bir fiyat hareketi görülürken, en büyük ikinci kripto para konumundaki Ethereum’da ise yatırımcılarının yüzünü güldüren yükselişler yaşanıyor. Ethereum dün akşam 2757 dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü.

Ethereum’daki bu son yükselişler ise Wall Street’in dikkatini çekti. ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan da “Ethereum neden iyi performans sergiliyor?” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda Ethereum fiyatının, kaldıraçlı işlem yapan kullanıcıların hareketlerinden, Bitcoin’e oranla çok daha az etkilendiği ve bu sebeple de rüzgarı arkasına alarak çok daha hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayabileceği yazıldı.

“ETH, BTC’ye oranla daha hızlı toparlandı”

Raporun ilk bölümünde Ethereum’un, Bitcoin’e oranla ay başındaki likidite krizinden çok daha çabuk kurtulduğu yorumu yapıldı:

“Hem BTC hem de ETH piyasaları bu ay başında birbirleriyle benzer likidite şokları yaşadılar ve bu yüzden iki varlığın türev piyasalarındaki kaldıraçlı işlemlerinin ortadan kalkması tetiklendi. Bu hareketten sonra ise Ethereum’un spot fiyat derinliği Bitcoin’e oranla çok daha çabuk toparlanmayı başardı.”

JP Morgan’a göre ayrıca açık pozisyon verileri de Ethereum vadeli işlemlerinde, Bitcoin’dekine oranla daha iyi likidite koşulları olduğunu gösteriyor:

“ETH blok zincirindeki yüksek işlem hacmi, yüksek sayıdaki token’ın fazlaca likit olduğunun bir göstergesi. Bu durum da vadeli işlemlerdeki tasfiyelerin etkisini azaltıyor”

“DeFi’ın yükseliş Ethereum’u hızlandırır”

Dev yatırım bankasının analistlerine göre daha esnek ETH vadeli işlem fiyatları, BTC’ye oranla çok daha çabuk bir toparlanma sağladı. Raporda ayrıca Ethereum tabanlı ekonominin parçası olan DeFi’ın sürekli büyümesi de en büyük ikinci kripto paranın Bitcoin’e kıyasla çok daha hızlı bir yükseliş yaşayabileceğinin göstergesi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl