Heyecanla beklenen Ethereum 2.0 için kafa karıştırıcı açıklamalar

Ethereum 2.0'ın ne zaman piyasaya sürüleceği merakla beklenirken Ethereum Vakfı araştırmacısı, 2021'i işaret etti.

Projede yer alan bir araştırmacıya göre, Ethereum 2.0’ın “Aşama 0” olarak adlandırılan ilk aşaması, 2021 yılının başlarına kadar yayınlanamayabilir.

Reddit‘te düzenlenen “Bana Herhangi Bir Şey Sor” oturumu sırasında Ethereum Vakfı araştırmacısı Justin Drake’e Aşama 0’ın ne zaman piyasaya sürüleceği soruldu.

Drake ise Aşama 0’ın tamamlanmasının 2-3 ay sürecek bir halka açık test ağı dönemi ile yine 2-3 ay boyunca devam edecek hata ödül programı gerektireceğini, bunların ise 2020’nin üçüncü çeyreğinde bitirilemeyeceğini ifade etti. Drake, Şükran Günü ve Aralık ayındaki tatiller gibi araya girecek boşluklardan dolayı, 2020’de son pratik fırsatın 4 ay sonra yapılabileceğini belirtti. Drake’e göre, mümkün en erken tarih Bitcoin’in 12. yıl dönümüne denk gelen 3 Ocak 2021 olabilir.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den ise buna itiraz geldi. Buterin, “Ben şahsen buna tamamen katılmıyorum ve hazır olma seviyesi ne olursa olsun Aşama 0’ı önemli ölçüde başlatmayı tercih ederim.” dedi.

Ethereum 2.0, kripto para piyasasının bir bütün olarak merakla beklediği bir Ethereum sürümü. Ethereum 2.0’a başarılı bir geçiş, piyasa değeri ile en büyük kripto paranın fiyatları üzerinde yukarı yönlü bir etki yaratabilir. Bunun aksi de fiyatta derin bir düşüşe yol açabilir. Ethereum 2.0 ile birlikte platformda halihazırda en fazla saniyede 15’e kadar çıkabilen işlem sayısının 2000’leri bulabileceği ifade ediliyor.

Ethereum 2.0 beklentisinin bir sonucu olarak 32 ETH sahibi olanların sayısı giderek artıyor. Bilindiği üzere, daha önce Ethereum 2.0’da staking yaparak faiz getirisi elde edebilmek için en az 32 ETH gerekeceği açıklanmıştı. Son zamanlarda iyice artış gösteren 32 ETH’nin üzerinde bakiyeye sahip cüzdan sayısı, geçen ay 120 bini geçmişti. Öte yandan son kullanıcı için 32 ETH’lik bariyer, borsalar yoluyla aşılacak gibi görünüyor. Borsalar, Ethereum 2.0 faaliyete geçtiğinde kullanıcılara 32 ETH barajı olmaksızın staking hizmeti sunmak üzere çalışmalara şimdiden başladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl