Balinalar yüksek miktarlarda Ether satarak milyonlarca dolarlık kâr elde ettiler

Son araştırmalar, büyük miktarda Ether sahibi olanların 8 Mart'taki büyük düşüşten önce ve sonra varlıklarının bir bölümünü tasfiye ettiklerini ve önemli bir kâr elde ettiklerini ortaya koyuyor.

Long Hash‘in kripto para piyasası araştırma ekibi Santiment’ten elde ettiği veriler, balinaların 8 Mart’taki büyük düşüşten önce ve sonra önemli miktarda Ethereum sattığını gösteriyor.

Ethereum’un fiyatı, 48 saat içinde 252 dolar civarında bir zirveden 190 dolara kadar düştü. Bu da kısa bir süre içinde %25’lik bir düzeltme demek.

Ethereum’un fiyatındaki ani düşüş, vadeli işlemlerde yüz milyonlarca dolarlık tasfiyeye yol açtı. Datamish’e göre, BitMEX’in Bitcoin sürekli vadeli işlem sözleşmesi 8 Mart’ta tek başına 185 milyon dolarlık uzun (long) pozisyon tasfiyesi oluşturdu.

Borsalara Ether akışı

Elinde fazla sayıda Ethereum tutan adresleri inceleyen Santiment’teki analistler, ciddi oranda kripto paraya sahip balinaların ve yatırımcıların, tam da ETH düşmeye başladığı zaman cüzdanlarındaki ETH’leri borsalara taşıdığını belirtti.

Araştırma ekibi şunları söyledi:

“İçinde ciddi sayıda Ethereum ve Chainlink olan cüzdanların son hareketlerini inceledik ve balinaların piyasadaki hareketlerine baktık. Balinalar, piyasadaki düşüşten hemen sonra ETH’lerini borsalara taşıdılar.”

Kripto pazarının günlük hacminin nispeten büyük bir kısmı, 125 kata kadar yüksek kaldıraç sağlayan vadeli işlemlerden ve marj alım satım platformlarından geliyor. Bu sebeple, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere, hem büyük hem de küçük kripto paraların kısa vadeli fiyat hareketleri, balinaların hareketi ile ağır bir darbe aldı.

Yüksek kaldıraçların etkili olduğu bir ortamda 10 milyonlarca dolarlık bir satış emri, piyasa değeri çok yüksek olan bir büyük kripto parayı bir gecede çökertebilir ancak böyle bir satış da satıcıya ciddi bir kâr payı bırakır. Ekip takip ettikleri ETH adreslerinden birinin yaklaşık 2 milyon 600 bin dolar kâr ettiğini açıkladı. (İşlem yapıldıktan sonra yüzde 59.72 kâr)

5 Mart’ta Santiment, en çok Ethereum tutan 100 hesabın, ETH biriktirmeye başladığını bildirmişti. Santiment’in o dönem yazdığı gibi böyle bir hareket tamamen boğa piyasasını ve yükselişi işaret eder. Böyle bir durumda ise akla gelen tek şey, balinaların, büyük satıştan önce fiyatı iyice yukarıya çekerek kârlarını maksimize etmek istemeleri.

Zirve belirsizliğini hacim gösterdi

CME Bitcoin vadeli işlemler piyasasının hacmi, piyasanın yükseldiği Şubat ayının sonundan bu yana ilk kez 400 milyon doları aşmıştı. Skew.com’daki verilere göre; CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının hacmindeki artış, Ethereum’daki dik düşüşle çakıştı.

Piyasanın hacmi Bitcoin’in fiyat trendinin takip etmediği zaman bu, fiyat gerçek yönüne gitmeden önce yapılan bir sahte hareket olarak görülür. Örnek olarak, Bitcoin fiyatı Mart ayının başında istikrarlı bir biçimde 9000 dolara kadar çıkmıştı ancak hacim düşüktü. 2 günlük stabil bir durumdan sonra ise BTC fiyatı yüzde 17’lik bir düşüşle 7600 dolara indi.

CME Bitcoin vadeli işlem piyasasının, kripto para piyasasının yoğun bir şekilde satış yaptığı dönemde sahip olduğu yüksek hacim, düşüş trendinin yoğunluğunu gösteriyor. Kısa dönemli yaşanan bir düşüş esnasında ise Ethereum gibi alternatif paralar BTC karşısında zayıf bir performans sergiliyor. Bu durum da ETH sahiplerinin, büyük bir geri çekilme beklentisiyle satış yapmalarına neden olmuş olabilir.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl