Ethereum’un kara deliğinde 17 milyon dolarlık kayıp

Ethereum'un 0x0 adresi, tamamen sıfırlardan oluştuğu için yıllardan beri kripto para kullanıcılarının paralarını yanlışlıkla gönderdiği bir yer oldu. Bu adreste şu anda 2 milyon dolarlık ETH'nin yanı sıra 15 milyon dolar değerinde başka token'lar da bulunuyor.

En ünlü kayıp adreslerinden biri olan ve token yakmak için kullanılan Ethereum’un “kara delik” lakaplı 0x0 adresi, Ethereum gönderirken sık sık yanlışlıkla kullanılmasıyla meşhur. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca bu adrese ederi 2 milyon doların üzerinde olan binlerce ETH gönderildi ve bir daha kurtarılamadı.

Sadece 0’lardan oluştuğu için fonlar bu adrese genellikle yanlışlıkla gönderiliyor. Hatta Ethereum’un ilk zamanlarında bir adres belirtmeyi unutup fonlarını yanlışlıkla buraya gönderen madenciler de oldukça yaygındı. Bundan dolayı 0x0 adresi olarak adlandırılan bu kara delik, gittikçe daha değerli bir hale geldi ve değerlenmeye de devam ediyor.


Bugün bu adreste 2 milyon dolar değerindeki ETH’lerin yanı sıra 15 milyon dolar değerinde başka token’lar bulunuyor ve hala devam eden işlemler var. Ayrıca, bu adres artık token’larından kalıcı olarak kurtulmak isteyenlerin token’larını buraya gönderebilecekleri bir yakım adresi olarak da kullanılıyor.

 

Kimse tarafından erişelemez durumda olan 0x0 adresine giden paraların kurtarılması pek mümkün değil. Yani, buraya gelen 7,672 ETH bir daha geri dönmeyecek.

0x0 adresi şu anda kuantum bilgisayarlar için açılması çok zor olan bir kutu konumunda. Eğer herhangi biri Ethereum ağı üzerinde şifrelenmiş özel anahtarı kırabilecek bir hesaplama gücü geliştirebilirse, 0x0 adresinin ganimetleri de muhtemelen onun olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
In this article

Katkıda Bulun