Ethereum, proof of stake’e geçiş için ilk adımı atıyor

Geliştiriciler, Cuma günü yaptığı açıklamayla Ethereum ağının konsensüs biçimini değiştirmek için yazılmış yeni bir kodun gözden geçirilmeye hazır olduğunu söyledi.

Geliştiriciler, Cuma günü yaptığı açıklamayla Ethereum ağının konsensüs biçimini değiştirmek için yazılmış yeni bir kodun gözden geçirilmeye hazır olduğunu söyledi.

Hybrid Casper FFG olarak adlandırılan Ethereum geliştirme önerisi (EIP) 1011, iddiaya göre elektrik enerjisi odaklı madencilik sürecinden daha yeşil bir yönteme doğru uzun vadeli geçişin ilk adımı olacak.

Ethereum’un mevcut mutabakat protokolü -ağın zincire yeni bir blok eklemeyi kabul ediş süreci- ‘proof of work’, yani ‘iş kanıtı’ olarak adlandırılıyor ve donanım gücü, dolayısıyla elektrik sarfiyatı gerektiriyor.

Ethereum’un yaratıcısı Vitalik Buterin ve diğer geliştiriciler, gözden geçirilmeye hazır bu yeni kodla Ethereum’un Casper olarak bilinen proof of stake yöntemine geçişte ilk kısmi adımı atacak.

Geliştirme aşamasında olan Casper, hala tartışmalı bir konu. VMware’den bir güvenlik araştırmacısı, geçtiğimiz ay Casper protokolünü savunmasız olarak nitelendirmişti.

Mecburi çatallanma gerektirecek

Ethereum’un proof of stake yöntemine geçmesi durumunda yeni yazılım mevcut Ethereum ağıyla uyumlu olmayacak ve bir mecburi çatallanma (hard fork) gerekecek ancak buna henüz daha uzun bir yol var.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Satoshi Yanıtla

    Atmasın o adımı, benim gibi kaç kişi donanımlara para verdi ve daha %5 i bile çıkaramadık.