Ethereum kurucusu Vitalik Buterin: Kripto altından daha iyi

Ethereum ve kripto para ekosisteminin en önemli kişilerinden biri olan Vitalik Buterin, kripto paraların altına oranla çok daha fayda sağlayan varlıklar olduğunu söyledi.

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, yazar Zach Weinersmith’in Twitter’dan sorduğu “Kripto mu, altın mı?” sorusunu yanıtladı.

“Atın elverişli değil”

Weinersmith, Twitter’dan takipçilerine “Kripto hakkında duyduğum tek mantıklı argüman merkeziyetsiz olduğuydu. O zaman altını niye tercih etmiyoruz?” derken, Vitalik Buterin soruyu cevapsız bırakmadı. Altının saklama ve transferler için elverişsiz olduğunu belirten Buterin şunları söyledi:

“Gol ciddi derecede elverişsiz. Kullanması ve özellikle transferi çok zor. Çoklu imza gibi güvenli saklama imkanları sunmuyor. Bu yüzden kriptonun benimsenmesi çok daha fazla… Dolayısıyla kripto altına göre çok daha iyi bir tercih”

Altın-kripto tartışması devam ediyor

Bilindiği üzere başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar genelde altınla kıyaslanıyor. Altının da enflasyona karşı bir güvenli liman olması, sarı metal ile ilgili tartışmaları uzun zamandır devam ettiriyor. Ancak krize karşı bir koruma enstrümanı olarak görülen altının da özellikle son 2 senede çok fazla değer kazanmadığını belirtmemiz gerekir. Rusya-Ukrayna savaşıyla 2000 dolar seviyesine çıkan altın daha sonra ise ciddi düşüşler yaşamıştı. Bu düşüşlerin seviyesinin, kripto paralarda olduğu kadar gerçekleşmemesi sarı metali bugün çekici yapan belki de tek unsur…

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl