Beklenen Ethereum güncellemesi LDO’da hızlı yükseliş getirdi

Ethereum’un mart ayındaki yükseltmesinin ETH stake etme konusundaki mevcut riskleri çözeceği beklentisi likit staking platformu Lido DAO’ya yaradı. Protokolün token’ı son yedi günde yüzde 62 yükseldi. Fiyat 0.95 dolardan 1.50 doların üzerine çıktı.

Lido DAO platformu, Ethereum’da ETH’ler üzerinde getiri imkanı veren staking sürecini basitleştiriyor. Kullanıcılar, Lido üzerinden ETH’lerini stake ederek karşılığında Lido Staked ETH’yi (stETH) alıyor. stETH’ler daha sonra farklı protokollerde de getiri için kullanılabiliyor ve ek ödüller sağlıyor. DefiLlama’ya göre Lido, 6.15 milyar dolarlık kilitli varlık değeri ile ikinci en büyük merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü.

LDO fiyatı neden yükseliyor?

Ethereum blok zincirinin “Shanghai” hard fork’u için tarihin yakın zamanda belirlenmesinin LDO fiyatının yükselmesine neden olduğu düşünülüyor. Mart ayı gibi gerçekleşecek olan yükseltme ile Ether stake edenlerin, varlıklarını daha önce kullanamadıkları proof-of-stake Beacon Chain’den çekebilecekleri bildiriliyor.

Sadece LDO değil, BIT de var

Yükselen tek DAO token’ı LDO değil. Diğer yandan BitDAO’nun BIT token’ı da son günlerde kayda değer artış yaşadı. Bu yılın başında 0.31 dolardan işlem gören BIT, 0.42 doları aşarak yüzde 35’in üzerinde yükseldi.

Geri alım planı yükselişte etkili oldu

BitDAO’da USDT cinsinden 100 milyon dolarlık BIT geri satın alma teklifi oy birliğiyle onaylandı. BitDAO, 1 Ocak’ta 50 günlük, günde 2 milyon dolarlık bir geri alım işlemine başladı. BitDAO’daki artış da bu geri alım planı sayesinde gerçekleşti.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl