Ethereum Merge, GPU fiyatlarını dibe indirdi: 3 katını istiyorlardı

Çin'de ekran kartı (GPU) fiyatları, Ethereum Merge sonrası kripto para madenciliğinden uzaklaşılması sebebiyle 'en düşük seviye'leri gördü. Satıcılar artık üç kat fazla fiyat talep edemiyor.

Video oyunları ve kripto para madenciliği için yaygın olarak kullanılan ekran kartlarının (GPU) fiyatları, Ethereum’un blok zincirinde gerçekleşen ve madencilik ihtiyacını ortadan kaldıran Merge güncellemesinin ardından Çin’de “şimdiye kadarki en düşük seviyeyi” gördü.

SCMP‘nin haberine göre Nvidia’nın GeForce RTX 3080, RTX 3080 Ti ve RTX 3090 modelleri de dahil olmak üzere kripto para madencileri tarafından bir zamanlar yüksek talep gören ekran kartı işlemcilerinin satıcıları, tavsiye edilen perakende satış fiyatının üç katını talep ediyordu. Şangay’ın elektronik perakende pazarındaki satıcılara göre, Ethereum blok zincirinin Merge’le hisse kanıtına (PoS) geçmesiyle birlikte fiyatlar son birkaç aydır düştüğü için o üstüne katıp sattıkları ‘görkemli’ günler sona ermiş gözüküyor. 

Fiyatlar neredeyse yarı yarıya düştü

Bu değişiklik, kullanıcıların belirli bir miktarda mevcut kripto para birimini stake ederek yeni Ethereum üretmelerine olanak tanıyor. Önceki iş kanıtı modeli (PoW) çok fazla enerji ve güçlü bilgisayarlar gerektiriyordu, bu da üst düzey çipleri oldukça cazip hale getiriyordu. Şanghay’daki Buy Now pazarında GPU satan bir tüccara göre, fiyatlar yaklaşık olarak 1200 dolardan 700 dolara kadar geriledi. 

Şangay’daki Peng soyadlı bir satıcı, Bitcoin madenciliği zirvedeyken, madencilik şirketlerinden insanların nakit parayla mağazalara girip mağazadaki tüm ekran kartlarını alıp götürdüklerini, şimdi ise kimsenin GPU almadığını söylüyor.

Peng’e göre, Ethereum Merge güncellemesi ile ilgili başka baş ağrıları da meydana gelebilir. Peng, çok sayıda ikinci el grafik kartının yakında piyasaya sürülebileceğini ve bunun da başka aksaklıklara neden olabileceğini belirtti.

Çin’de 2013’ten bu yana en büyük düşüş

Bu arada Çin, yavaşlayan ekonomi nedeniyle zayıflayan tüketici talebi sorunlarıyla boğuşuyor. Pazar araştırma enstitüsü Canalys’in verilerine göre, ikinci çeyrekte ülkedeki kişisel bilgisayar sevkiyatları yıllık bazda yüzde 16 gerileyerek 2013’ten bu yana en kötü düşüşü kaydetti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl