Ethereum Merge geçişi NFT’lere olan talebi artırdı

Ethereum'da merakla ve heyecanla beklenen Merge geçişinin sorunsuz tamamlanması belki fiyatlara yansımadı ama NFT'lere olan ilgide büyük bir artış olmasını sağladı. Talebin artması Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunk gibi ünlü koleksiyonlarda satışların fırlamasına neden oldu.

Kripto veri takip şirketi DappRadar’dan alınan bilgilere göre NFT satışlarında önemli bir artış söz konusu… Örnek olarak, en büyük şöhrete sahip olan NFT koleksiyonu konumundaki Bored Ape Yacht Club eserlerinin satışlarında son 24 saatte %187’lik bir artış yaşandı.

Bir başka popüler NFT koleksiyonu CryptoPunks’taki artış ise aynı zaman dilimi için %56 oldu.

OpenSea işlem hacmi %77 arttı

En büyük NFT pazar yeri konumundaki OpenSea’deki işlem hacmindeki artış da dikkat çekti. OpenSea’de 24 saatteki hacim artışı %77 olarak kaydedildi. Bir NFT’nin platform üzerineki ortalama fiyatı da 114 dolara ulaştı. Ortalama fiyatın son 24 saatteki artışı da %227 oldu.

Solana tabanlı NFT’lere de olumlu etki

Bilindiği üzere çıkarılan NFT’lerin büyük bölümü Ethereum tabanlı eserler ancak işlem ücretlerinin çok daha ucuz olduğu bazı blok zincirlerinde de NFT üretildiği biliniyor. Bunlardan biri olan ve daha çok Solana tabanlı NFT’lerin alınıp satıldığı Magic Eden platformu da Ethereum’daki Merge güncellemesinden olumlu etkilenen yerlerden oldu. Magic Eden’deki işlem hacmi 24 saatte %36 arttı ve 4.6 milyon dolar oldu. Ancak Magic Eden’de Ağustos ayından bu yana Ethereum tabanlı NFT’ler de satılıyor.

%675 düşmüştü

Bilindiği üzere Kasım ayında 69 bin dolar olan Bitcoin, o dönemden bu yana birçok politik ve finansal etkiyle beraber çok sert düşüşler yaşadı. Bu düşüşler Ethereum ve diğer kripto paraları da etkilerken NFT’ler de adeta büyük bir çöküş yaşadı. Özellikle 2021’de NFT’lere olan ilgi çılgınlık seviyesine ulaşmıştı. 2021 Ağustos’undan 2022 Ağustos’una kadar olan 1 senelik dilimde küresel NFT satışlarında %675’lik düşüş oldu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl