Ethereum nedir?

Henüz 22 yaşında olan Rus Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum platformu, adım adım Bitcoin’in tahtını sallamaya doğru ilerliyor. 30 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan Ethereum, bugün kripto para piyasasında 20 milyar dolar civarında bir kapitalizasyona ulaşmış durumda. Bazı analistler, Ethereum’un ilerleyen dönemlerde Bitcoin’in de önüne geçebileceği iddiasında. Peki Ethereum nedir? Ethereum nedir? Gün geçtikçe popülerleşen Ethereum nedir? Ethereum, açık kaynak kodlu blockchain merkezli dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur. Akıllı sözleşme işlevselliğine sahiptir. Ethereum’un dijital para birimi ise Ether olarak adlandırılır ve...

Henüz 22 yaşında olan Rus Vitalik Buterin tarafından geliştirilen Ethereum platformu, adım adım Bitcoin’in tahtını sallamaya doğru ilerliyor. 30 Temmuz 2015 tarihinde yayınlanan Ethereum, bugün kripto para piyasasında 20 milyar dolar civarında bir kapitalizasyona ulaşmış durumda. Bazı analistler, Ethereum’un ilerleyen dönemlerde Bitcoin’in de önüne geçebileceği iddiasında. Peki Ethereum nedir?

Ethereum nedir?

Gün geçtikçe popülerleşen Ethereum nedir? Ethereum, açık kaynak kodlu blockchain merkezli dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur. Akıllı sözleşme işlevselliğine sahiptir. Ethereum’un dijital para birimi ise Ether olarak adlandırılır ve kodlaması ETH’dir. ETH’nin ardından Ethereum platformu altında çıkarılan bir başka para birimi ise Ethereum Classic’tir ve bu da ETC şeklinde kodlanır.

Kısa zamanda popüler oldu

Ethereum, özellikle diğer altcoinlere oranla çok daha fazla yenilik içeren bir sistem olmasıyla öne çıkıyor. Diğer altcoinlere göre daha sağlam bir temele oturan Ethereum, doğal olarak büyük bir ilgi ile karşılaştı ve kısa zamanda popüler oldu.

Blockchain mantığından yola çıkılarak meydana getirilen Ethereum, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak merkezi olmayan yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak tanıyor. Bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir blockchain üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce “Altcoin” yaratmak mümkün olabilecek.

Putin’den Blockchain ve Ethereum’a tam destek

Rusya Devlet Başkanı Putin, geçtiğimiz günlerde kurucusu da bir Rus olan Vitalik Buterin ile Blockchain&Ethereum başlığıyla bir görüşme gerçekleştirdi. Putin’in bu görüşme sırasında Blockchain teknolojisine hayranlık duyduğu ve bu teknolojiye tam destek sağlama kararı aldığı öğrenildi.

İkili arasında gerçekleşen görüşmeden çıkan olumlu sonucun ilerleyen dönemlerde Ethereum’un değer artışına önemli derecede etki edeceği düşünülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Mert Cevapla

    Elinize sağlık gayet güzel bir makale olmuş. Yazdığınız makale gayet açıklayıcı olmuş. Bu arada yatırım yapmak için nasıl bir yol izlemeliyiz şuan? Onunla ilgili makalelerinizi bekliyorum ?