Ethereum topluluğu, olası bir hard fork fikrini tartışıyor

Ethereum topluluğu, Bitmain'in Ethereum madenciliği için cihaz geliştirmesiyle birlikte olası bir hard fork fikrini tartışmaya başladı.

Bitmain, bir süredir dedikodu halinde olan Ethereum madenciliği için cihaz geliştirdiği haberlerini yaptığı resmi açıklamayla doğruladı. Şirket, bugün Ethereum madenciliği için Atminer E3 adında bir cihazı resmi internet sitesi üzerinde satışa çıkardı.

Bitmain’in Ethereum madenciliği için geliştirdiği Antminer E3 cihazı

Bitmain’in Ethereum madenciliği için cihaz geliştirerek kullanıma sunması, bazı endişeleri de beraberinde getirdi. Bunların en birincisi, Bitmain’in Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi Ethereum üzerinde de hakimiyetini ilan edeceği ve sıradan madencileri sistemin dışına atacağı endişesi. Ethereum geliştiricilerinden Piper Merriam, bu nedenle 30 Mart’ta Github’da ETH ASIC’lerini etkisiz kılmak için Ethereum protokolünde olası bir hard fork fikri sundu.

Yarısından fazlası hard fork fikrine ‘evet’ dedi

Ethereum’un bir başka geliştiricisi olan Vlad Zamfir de aynı soruyu dile getirdi. Zamfir’in Twitter üzerinde konuyla ilgili olarak yaptığı ankete katılanların yüzde 57’si, ASIC’lerin etkisiz kılınması için bir hard fork* fikrine ‘evet’ dedi.

Bu arada Buterin’in Ethereum teknik belgesi, protokolün zaten madencilikte merkezileşmeye karşı iki yönlü bir dirence sahip olduğunu öne sürüyor.

*Hard Fork: Mecburi Çatallaşma… Varılan mutabakat ile yeni kuralların oluşturulup uygulanmaya başlanması ve yeni kurallara sahip kripto paranın eskisinden ayrışması, bu nedenle iki farklı kripto paranın ortaya çıkması.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl