Bir hacker, çaldığı 37 bin Ether’in 30 bin tanesini geri iade etti

Geçtiğimiz yıl bir hacker, Coindash ICO'su sırasında 37 bin Ether çalmıştı. O hacker, aylar sonra çaldığı Ether'lerin 30 bin tanesini iade etti.

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında CoinDash adındaki bir proje için başlatılan ICO’da 37 binin üzerinde Ether çalındığı ortaya çıkmış ve bu olayın ardından satışlar aniden durdurulmuştu.

Söz konusu hack, ICO’nun internet sitesinde fon talep etmek için kullandığı Ethereum adresinin bir hacker tarafından değiştirilip yerine sahte bir adres yerleştirmesiyle yapılmıştı. Kullanıcılar, ETH’leri gerçek adres yerine bu sahte adrese göndermişlerdi.

2017 yılının Eylül ayında ise Coindash, hacker’ın adresinden Coindash adresine 10 bin ETH transfer edildiğini bildirmişti.

23 Şubat’ta yeni bir açıklama daha yapan şirket, hacker’la ilişkilendirilen adresten 20 bin ETH daha transfer edildiğini duyurdu.

Hacker tarafından çalınan toplam 37 bin Ether’den 30 bininin geri iade edildiğini bildiren Coindash, böylece önemli derecede sermaye artışı da elde etmiş oldu. Saldırının ilk gerçekleştirdiği tarihte 30 bin ETH, 5 milyon 610 bin dolar ediyordu. 30 bin ETH’nin değeri şimdi ise 26 milyon dolar.

Neden iade ettiği bilinmiyor

Hacker’ın çaldığı ETH’lerin neredeyse birçoğunu neden geri iade ettiği bilinmiyor. Olayın ardından çalınan ETH’ler, dünyadaki tüm kripto para borsalarında “FAKE_CoinDash” kod adıyla işaretlenmişti ve bu nedenle nakde çevrilemez durumdaydı. Belki sebep bu olabilir ama öte yandan bazıları bunun bizzat Coindash tarafından gerçekleştirildiğini iddia ediyor.

Coindash, hala bilgisayar korsanının yakalanması için İsrail’in siber suçlarla mücadele birimi ile birlikte çalışıldığını söyledi.

 

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl