Vitalik Buterin’in Ethereum’un problemini çözebilecek yeni bir fikri var

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, Paris'teki bir topluluk konferansında Ethereum'un ölçeklendirme problemiyle ilgili yeni bir çözüm sundu.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, dün Paris’teki Ethereum topluluğu konferansı EthCC’ye katılarak dünyanın en büyük ikinci blok zincirinin bilgisayımsal potansiyelini artırmayı amaçlayan akıllı sözleşmeler sistemi olan Plasma için bir ölçeklendirme çözümü sundu.

Geçtiğimiz yıl, Buterin ile Bitcoin Lightning Network‘ünün yaratıcılarından Joseph Poon tarafından oluşturulan ölçeklendirme çözümü, özellikle ana blok zinciri ile etkileşime girebilen bir akıllı sözleşme katmanı yaratarak çalışan birçok geliştirme aşamasındaki çözümden biri. Ancak projenin şu anki prototipinin iterasyonu, tüm kullanıcıların Plasma sistemindeki her akıllı sözleşmeyi indirmesini ve doğrulamasını gerektiriyor. Bununla birlikte Buterin, yeni konuşmasında bunu bir avuç veri noktasına sınırlayabilecek bir yöntemden bahsetti.

Buterin açıklamasında, “Buradaki temel fayda, müşterilerin işlem yapması gereken veri miktarının çok azalmasıdır.” dedi.

Buterin’in bildirdiğine göre kullanıcılar tüm Plazma geçmişini indirmek yerine sözleşmeye para yatırarak “Plasma coin’leri” oluşturabilirler. Dolayısıyla her şeyi indirmek ve doğrulamak zahmetine gerek kalmaksızın o sistemde oluşturdukları token’leri kolayca izleyebilirler.

Buterin ve geliştiriciler Dan Robinson ve Karl Floersch tarafından ortaya konan bu fikir, henüz teste tabi tutulmadı. Fakat Buterin’e göre bu küçültülmüş sistem, büyük ölçekli hacker’lardan kripto para borsaları gibi bir dizi önemli kullanım durumlarına sahip olabilir.

Vizyon, direkt olarak kullanıcı fonlarıyla uğraşmak yerine borsaların sipariş defteri işlevselliği sağlayabilmesi ve Plasma sözleşmeleri yoluyla zararları sigortalayabilmesi.

‘Umuyorum ki hack’lenen borsalarda kimse parasını kaybetmeyecek’

Son olarak Buterin, “Umuyorum ki tamamen beceriksiz bir geliştirici tarafından yazılan sıradaki milyarlarca dolarlık borsa hack’lendiğinde kimse parasını kaybetmeyecek.” şeklinde konuştu.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl