Fiyat analizi: Ethereum, Ripple ve Verge’de son durum

Önde gelen kripto paralar Ethereum, Ripple ve Verge'de yön nereye? Tükenmiş Satış Modeli'ne göre bu kripto paralarda son durum.

Bu içerik @TCTAnaliz‘in katkılarıyla hazırlandı.

Tükenmiş Satış Modeli bir ürün fiyatının dip yaptığını anlamak için geliştirildi. Bu model trend kırılımı, hacim profili ve trend dönüşünü gösteren indikatörler kullanılarak tasarlandı.

Bu stratejide:

– Trend çizgileri
– Hacim
– Hareketli Ortalamalar.
– Dow Teorisi ve Chart Formasyonları kullanılabilir.

Trend değişimini tanımlamak için birkaç farklı konseptten yararlanılmalı. Trader olarak ne kadar fazla doğrulayıcı kullanılırsa risk o kadar azalır.

Tükenmiş Satış Modeli (TSM) kuralları:

1 – Yüksek hacimli hızlı bir düşüş yaşanmalı.
2 – Ulaşılan en son dipte, yüksek hacim volume (hacim) indikatöründe büyük bir çubuk olarak görünmeli.
3 – Higher Low dalgası kesinlikle olmalı.
4 – Direnç Trend Çizgisi kesinlikle kırılmalı.
5 – 40 ya da 50 periyodlu hareketli ortalama kesinlikle kırılmalı.
6 – Hareketli ortalama kırıldıktan sonra fiyatın geri testinde alım yapılmalı ve tutulmalı.

Şekil 2’de bu modelin çalışma örnek prensibi Bitshares / Bitcoin paritesinde gösterildi.

Şekil 2 – (Görseli büyütmek için üzerine tıklayın)

EMA, SMA, WMA gibi hareketli ortalama türlerini kullanmakta bir sakınca yok. Hareketli ortalama periyodu ne kadar artarsa, yapılan analizin başarısı o kadar artar. Çünkü uzun bir hareketli ortalama kırılımı, ürün için daha önemli bir destek oluşturur.

Panik satışları doğal olarak iyi bilgili trader’lar ve yatırımcılar için müthiş fırsatlar doğurur. Satışların ne zaman tükendiğini bilmek, yatırımcıya büyük bir bilgi sağlar. Tükenmiş Satış Modeli, efektif bir şekilde alım bölgelerini belirlemek için kullanılabilir.

Tükenmiş Satış Modeli’ne göre Ripple/USD grafik analizi

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayın)

Ripple grafiğinde TSM’ye göre satışların tükendiğini ve yeni bir yükseliş trendinin başlayabileceğini gözlemliyoruz, 50 günlük hareketli ortalamanın (pembe) ve düşüş açısını gösteren trendin (siyah) yukarı kırılımı sonucunda son safhada olduğu görülmektedir. Hareketli ortalamanın geri testinde (düzeltmede) eğer alıcılar bu bölgeyi savunabilirseler daha yüksek fiyatlar için bu seviyeler başlangıç olabilir. Böyle bir hareket Ripple için ana direnç olan 1 USD seviyelerini zorlamak için fırsat oluşturabilir.

Tükenmiş Satış Modeli’ne göre Verge/USD grafik analizi

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayın)

Verge grafiğinde TSM modelinin erken safhalarında olduğumuz gözleniyor. Satışlar tükenmiş olarak görünse de fiyatın 50 günlük hareketli ortalamadan (pembe) tamamen kurtulamadığını görüyoruz. Bu da grafikte görece yatay bir konsolidasyon bölgesi oluşturuyor. İlerleyen aşamada fiyatın hareketli ortalamayı yukarı yönlü kesmesinden sonra geri-test alıcılar için çok önemli bir bölge haline gelecektir. Böyle bir hareket Verge için ana direnç olan 0.07 USD seviyelerini zorlamak için fırsat oluşturabilir.

Tükenmiş Satış Modeli’ne göre Ethereum/USD grafik analizi

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayın)

Ethereum grafiğinde TSM modelinin son safhalarında olduğumuz gözleniyor. Hacim çubuklarını incelediğimizde bu bölgede alıcıların tepkisinin, satıcılardan çok daha baskın olduğu söylenebilir. Fakat düşüş açısını gösteren trendin (siyah), hala bir direnç olarak alıcıları zorladığı açık bir şekilde görülmektedir. Aynı şekilde bu bölgede hareketli ortalama (pembe) alıcılar için bir destek görevi görüyor. İlerleyen aşamada fiyatın bu direnç bölgesinden kurtulması durumunda, yeni bir yükseliş trendinin başlaması olağan olur. Böyle bir hareket Ethereum için ana direnç olan 820 USD seviyelerini zorlamak için fırsat oluşturabilir.


Sorumluluk reddi beyanı: Burada yazılanlar bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları, yüksek riskli yatırımlardır. Yeterli deneyim ve birikime sahip değilseniz bir danışmandan yardım almanız önerilir. Her yatırım kararı kişilerin kendi sorumluluğu altındadır. Uzmancoin ve bu içeriğin yazarı, kişisel yatırım kararlarından sorumlu tutulamaz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl