Likit staking token’ları, Shapella’ya az kala ivme artırıyor

Ethereum ağının Shapella güncellemesine bir hafta kaldı. Güncelleme yaklaşırken gelecekteki fiyat artışı beklentisi yatırımcıları Ether ve likit staking token’larına yönlendirdi.

İki Ethereum hard fork’u olan Shanghai ve Capella isimlerinin birleşmesinden oluşan Shapella güncellemesi sebebiyle Ethereum yönünü yukarı çevirdi. Likit staking platformlarının token’ları da 12 Nisan’da gerçekleşecek bu güncellemeden dolayı önemli değer artışları yaşadı.

Bilindiği üzere, Shapella’nın devreye girmesinin ardından iki yıldan uzun bir süredir stake edilen ve kilitli durumdaki ETH’ler çekilebilecek. Mevcut ETH arzının yüzde 13’üne denk gelen bir miktar, böylece serbest olacak. Kilidi açılacak bu ETH’lerin bir bölümünün likit staking platformlarında yeniden stake edileceği düşünülüyor. Beklenti, söz konusu platformlarının token fiyatlarına da olumlu yansıdı.

Yatırımcılar Ether ve staking odaklı token’lara yöneldi

Ether gün içinde son 24 saatlik performansında yüzde 5’e yakın bir artış kaydederek 1920 doların üzerine çıktı. Çarşamba günü büyük token’lar arasında en iyi performansı gösteren Ether için bu, Ağustos 2022’den bu yana görülen en yüksek fiyat seviyesi.

Çeşitli likit staking platformlarına bağlı yönetişim token’ları da fiyatta büyük bir artış yaşadı. Bu platformlar, Ether sahiplerinin ETH’lerini stake etmelerine ve karşılığında likit bir stake token’ı kazanmalarına olanak sağlıyor.

Bu bağlamda; Lido DAO (LDO), StakeWise (SWISE), pSTAKE Finance (pSTAKE), Rocket Pool (RPL) ve Frax Shares (FXS) gibi en iyi likit stake platformlarının yönetişim token’ları son 24 saat içinde güzel kazançlar elde etti.

LDO, gün içinde yüzde 4’ün üzerinde artış kaydederek 2.8 dolara, RPL yüzde 5’ten fazla artarak 49 doların üstüne ve FXS ise yüzde 2’den fazla artarak 10 dolara kadar çıktı.

En çok kazandıranlar ise pSTAKE ile StakeWise

Likit staking çözümü pSTAKE Finance (pSTAKE) ise gün içinde en çok yükselenlerden biri olarak yüzde 10 yükselişle 0.10 dolardan işlem gördü.

Son olarak en büyük kazancı StakeWise DAO tarafından yönetilen StakeWise (SWISE) kaydetti. SWISE token’ı yüzde 13’ten fazla yükseliş göstererek 0.169 dolar kadar çıktı.

Genel olarak ise bu sektördeki kripto token’ların piyasa değeri bu haberin yazıldığı saat itibarıyla 4.27 milyar dolar seviyesinde.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl